اصول اولیه فنگ شویی

بازگشت به وبلاگ
اصول اولیه فنگ شویی

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی ترکیب دو کلمه چینی «فنگ» و «شویی»، به ترتیب به معنای باد و آب می‌باشد. این مفهوم از یک شعر باستانی نشات گرفته است که در مورد زندگی انسان و ارتباط آن با محیط اطراف و جاری بودن آن در محیط اطرافش صحبت می‌کند.

فلسفه فنگ شویی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل و سامان دادن به اشیایی است که در محیط زندگی افراد وجود دارند تا از طریق این سامان‌دهی تعادلی با دنیای طبیعی ایجاد شود. هدف مهار فشارهای وارده و ایجاد هارمونی بین شخص و محیط اطرافش است.

در فرهنگ آسیایی این فلسفه تائو نامیده می‌شود. تائوئیسم راه و منش طبیعت است و تمام اصول اولیه و اساسی فنگ شویی نیز بازتابی از طبیعت است. در این مقاله قصد داریم تا نگاهی به اصول اولیه فنگ شویی یعنی: جایگاه فرماندهی، باگوا (the bagua) و پنج عنصر را بررسی خواهیم کرد.

جایگاه فرماندهی

جایگاه فرماندهی نقطه‌ای در اتاق است که دورترین نقطه از در است و با در اتاق در یک خط نیست. بدین شکل شما نسبت به در اتاق در حالت مورب قرار می‌گیرید. در بهترین حالت باید دیدی واضح نسبت به در نیز داشته باشید.

جایگاه فرماندهی جایی است که شما می‌خواهید بیشتر زمان خود را، وقتی در آن اتاق هستید، آنجا بگذرانید. راهنماهای فنگ شویی پیشنهاد می‌کنند که این نقطه را در اتاق خود پیدا کنید و سپس تخت، میز و یا اجاق گاز خود را در آنجا و به همان حالت غیر مستقیم نسبت به در قرار دهید. این سه، بخش‌های مهم خانه شما هستند چون هرکدام قسمت مهمی از زندگی شما را در بر می‌گیرند. تخت‌خواب برای خواب و استراحت، میز برای کار و اجاق نیز برای تهیه غذا. در تصویر زیر جایگاه فرماندهی برای قرار دادن تخت در اتاق را مشاهده می‌کنیم.

جایگاه فرماندهی در فنگ شویی

نقشه باگوای فنگ شویی

جایگاه فرماندهی نقطه‌ای در اتاق است که دورترین نقطه از در است و با در اتاق در یک خط نیست. بدین شکل شما نسبت به در اتاق در حالت مورب قرار می‌گیرید. در بهترین حالت باید دیدی واضح نسبت به در نیز داشته باشید.

جایگاه فرماندهی جایی است که شما می‌خواهید بیشتر زمان خود را، و

باگوا نقشه انرژی در فنگ شویی است که بر روی کف خانه شما قرار می‌گیرد. لغت چینی باگوا (Bagua) را به «هشت منطقه» ترجمه کرده‌اند. هر کدام از این ۸ منطقه به امور مختلف زندگی مانند خانواده، ثروت، حرفه و… مربوط می‌شود. هر کدام از این مناطق اشکال، رنگ‌ها، فصل‌ها، اعداد و المان‌های زمینی متناظر با خود را دارند. در مرکز باگوا، یعنی بخش نهم شما قرار دارید که بیان کننده سلامتی کلی شماست.

در تفکر فنگ‌شویی چند مکتب وجود دارد. همه این مکاتب هنگام بررسی و آنالیز منزل از باگوا استفاده می‌کنند. با این حال این مکاتب ممکن است باگوا را به شیوه‌های مختلفی به کار برند. به عنوان مثال مکاتب موسوم به western و BTB معمولا طرح باگوا را به نحوی طراحی می‌کنند که منطقه‌های دانش، مهارت و مردم یاری‌رسان، هم‌طراز با درب جلوی خانه قرار بگیرد. از سوی دیگر مکتب Flying Star یا مکاتب کلاسیک دیگر فنگ شویی ممکن است با توجه به انرژی سال یا قطب‌نما به طراحی مناطق باگوا بپردازند. قتی در آن اتاق هستید، آنجا بگذرانید. راهنماهای فنگ شویی پیشنهاد می‌کنند که این نقطه را در اتاق خود پیدا کنید و سپس تخت، میز و یا اجاق گاز خود را در آنجا و به همان حالت غیر مستقیم نسبت به در قرار دهید. این سه، بخش‌های مهم خانه شما هستند چون هرکدام قسمت مهمی از زندگی شما را در بر می‌گیرند. تخت‌خواب برای خواب و استراحت، میز برای کار و اجاق نیز برای تهیه غذا. در تصویر زیر جایگاه فرماندهی برای قرار دادن تخت در اتاق را مشاهده می‌کنیم.

مناطق باگوا در فنگ شویی

مناطق باگوا

ساده‌ترین روش برای به کار گرفتن باگوا در زندگی این است که یک تا سه بخشی را که به بیشترین توجه نیازمند هستند را مشخص کنیم. سعی نکنید برروی تمام مناطق به صورت همزمان کار کنید. برای تقویت انرژی و یا بهبود جریان در این مناطق از پیشنهادات فنگ‌شویی در این مناطق خاص استفاده کنید. برای نمونه اگر قصد دارید خصلت باروری را تقویت کنید از یک میز دایره‌ای فلزی در بخشی از خانه استفاده کنید که نشانگر کودکان است.

ثروت

بیانگر: ثروت، فراوانی، سعادت

شکل: عمود، مستطیل

رنگ: بنفش

فصل: بهار

شماره: ۵

عنصر: چوب Yin

سلامتی

بیانگر: ثروت، فراوانی، سعادت

شکل: عمود، مستطیل

رنگ: بنفش

فصل: بهار

شماره: ۵

عنصر: چوب Yin

خانواده

بیانگر: خانواده، شروع‌های جدید

شکل: عمود و مستطیل

رنگ‌ها: سبز، آبی، آبی مایل به سبز

فصل: بهار

شماره: ۴

عنصر: چوب Yang

دانش

بیانگر: دانش، تهذیب نفس، مهارت

شکل: مسطح، مربع

رنگ‌: آبی تیره

فصل: متحرک بین فصول مختلف

شماره: ۸

عنصر: زمین Yang

کودکان

بیانگر: کودکان، اتمام، شادی

شکل: دایره، کروی

رنگ‌ها: سفید، درخشنده مانند فلز

فصل: پاییز

شماره: ۷

عنصر: فلز Yin

مردم یاری‌رسان

بیانگر: مردم یاری‌رسان، خیرین، حرکت

شکل: دایره‌، کروی

رنگ‌ها: خاکستری، با درخشندگی مانند فلز

فصل: پاییز

شماره: ۶

عنصر: فلز Yang

شراکت

بیانگر: شراکت، ازدواج، خود مراقبتی

شکل: مسطح، مربع

رنگ: صورتی

فصل: متحرک بین فصول مختلف

شماره: ۲

عنصر: زمین Yin

شغل

بیانگر: حرفه، مسیر زندگی

شکل: موج‌دار، خمیده

رنگ: مشکی

فصل: زمستان

شماره: ۱

عنصر: آب

شهرت

بیانگر: شهرت، اعتبار، آبرو و شور شدید

شکل: مثلث، نوک تیز

رنگ: قرمز

فصل: تابستان

شماره: ۹

عنصر: آتش

بیشتر بخوانیم: نکاتی در رابطه با طراحی نمای ساختمان

پنج عنصر فنگ شویی

۵ عنصر یعنی زمین، فلز، آب، چوب و آتش که برآمده از سنت تائو می‌باشد. این عناصر، ۵ جنبه به وابسته در زندگی هستند که برای ساخت یک سیستم کامل همکاری می‌کنند. به صورت عمومی، فنگ شویی در جهت ایجاد تعادل بین این ۵ جنبه از زندگی در خانه شما و هر بخش از نواحی زندگی شما یا نواحی باگوا می‌کوشد.

برای به کارگیری این ۵ عنصر در زندگی و خانه خود باید تعیین کنید که قصد دارید انرژی خود را در کجا متمرکز کنید. مانند باگوا باید یک تا سه مورد را که می‌خواهید بهبود بخشید انتخاب کنید. با این کار می‌توانید انرژی خود و انرژی خانه خود را با اضافه کردن اشکال و رنگ‌های پیشنهادی در خانه می‌توانید تقویت کنید.

به عنوان مثال، باگوای شما نشان می‌دهد که اتاق خواب شما هم طراز با سلامتی شما بوده و مکانی برای بازسازی انرژی است. این وجه با عناصر زمینی گره خورده است. در اینجا باید از رنگ‌های زمینی و یا سفال و سرامیک، سنگ و یا بلور در خانه استفاده کنید. پس از تقویت این ناحیه باید بر نواحی دیگر در زندگی و خانه خود تمرکز کنید. به این عناصر مخصوص هر ناحیه نگاه کنید و به اضافه کردن آنها به خانه خود به استقبال تغییرات مثبت بروید. هدف این است که انرژی مثبت به اتاق، زندگی شما و در نهایت به کل خانه شما اضافه شود.

5 عنصر فنگ شویی
زمین
مشخصات: متعادل، مراقبت از خود، پایدار

شکل: مسطح، مربع

رنگ: قهوه‌ای، نارنجی، زرد

فصل: متحرک بین فصول

ناحیه: سلامتی، دانش، شراکت

فلز
مشخصات: کارآمد، دقیق، زیبا

شکل: دایره‌ای، کروی

رنگ: سفید، درخشنده مانند فلز

فصل: پاییز

ناحیه: مردم یاری‌رسان، کودکان

آب
مشخصات: متمایل به پایین، در حال جریان، در حال تغییر

شکل: موج‌دار، خمیده

رنگ: مشکی

فصل:زمستان

ناحیه: شغل

چوب
مشخصات: گسترده، سرزنده، متمایل به بالا

شکل: عمودی، مستطیل

رنگ: سبز، آبی

فصل: بهار

نواحی: خانواده، ثروت

آتش
مشخصات: پر شور، روشن‌کننده، درخشان

شکل: مثلث، نوک تیز

رنگ: قرمز

فصل: تابستان

ناحیه: شهرت

شرکت رایاکو با 25 سال تجربه و بهره گیری از دانش فنی مهندسان و کارشناسان مجرب خود و همچنین رعایت کلیه ضوابط و معیارهای فنی و مهندسی و با بهترین کیفیت تمامی خدمات: ابنیه، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و محوطه سازی پروژه‌های بلندمرتبه سازی و انبوه سازی، طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی، رنگ آمیزی ساختمان و … را به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ