غلطک مخزن دار و غلطک طرح دار چیست؟

بازگشت به وبلاگ
غلطک مخزن دار و غلطک طرح دار چیست؟

این روزها تکنولوژی در زمینه‌های مختلف به کمک انسان‌ها آمده است. صنعت رنگ آمیزی سازه ها نیز از این قاعده مستثنی نیست. این صنعت طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته و محصولات جدیدی را به بازار معرفی کرده است.

یکی از این محصولات که باعث شده رنگ‌آمیزی ساختمان‌ها با سهولت و سرعت بیشتری انجام شود، غلطک‌ها هستند. امروزه انواع مختلفی از این ابزار در بازار وجود دارد که از پرطرفداران‌ترین آن‌ها می‌توان به نقاشی ساختمان با غلطک مخزن دار و غلطک طرح دار اشاره کرد.

غلطک چیست؟

در گذشته برای رنگ‌آمیزی ساختمان‌ها فقط از قلم‌مو استفاده می‌شد، قلم‌موها دارای ابعاد و اندازه‌های متفاوتی هستند و کار با آن‌ها به مهارت نیاز دارد.

به تدریج غلطک‌‌ها وارد بازار شدند که استفاده از آن‌ها در مقایسه با قلم‌مو آسان‌تر است. به همین دلیل، حتی افرادی که آشنایی کمی با رنگ‌آمیزی دارند می‌توانند از این ابزار استفاده کنند.

غلطک یا رولر در سایزها و جنس‌های مختلف تولید می‌شود و می‌تواند برای رنگ‌آمیزی ساختما‌ن‌ها جایگزین قلم‌موهای سنتی شود. این ابزار از یک استوانه پوشش‌دار و یک دسته تشکیل شده است.

مزایا و معایب استفاده از غلطک

مزایا:

  • استفاده از آن در مقایسه با قلم‌مو راحت‌تر است.
  • مساحت بیشتری را پوشش می‌دهد، سرعت کار را بالا می‌برد و موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود.
  • تقریباً تمامی افراد می‌توانند بدون آنکه دانش و مهارت خاصی داشته باشند از آن استفاده کنند.
  • قسمت‌های مختلف سطوح را به صورت یکنواخت رنگ می‌کند.
  • بدون نیاز به نردبان امکان رنگ کردن نقاط دور دست را فراهم می‌کند.

معایب:

  • امکان رنگ کردن گوشه‌های دیوار، محل اتصال دیوار و سقف و بعضی از گچ‌بری‌ها وجود ندارد. در نتیجه برای این نقاط باید از قلم‌مو استفاده کرد.
  • پوشش یا روکشی که بر روی غلطک استفاده می‌شود باید مخصوص همان نوع رنگ باشد. در حالیکه چنین  محدودیتی برای قلم‌موها وجود ندارد.
مزایا و معایب استفاده از غلطک

انواع غلطک و ویژگی آن ها

انواع مختلفی از این ابزار در بازار وجود دارد که از نظر جنس و اندازه پرز با هم تفاوت دارند. برخی از غلطک‌ها پرزهای ضخیم و بلند و برخی دیگر پرزهای کوتاه و نازک دارند که جنس الیاف یا پرزها می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد.

هر چقدر اندازه پرزها بلندتر و تراکم آن‌ها بیشتر باشد غلطک توانایی جذب رنگ بیشتری را دارد و انواعی از آن‌ها با پرز بلند نیز برای رنگ‌های اکریلیک و رنگ پلاستیک مناسب هستند.

غلطکی که برای سطوح آجری و سنگی و همچنین گچ‌بری‌ها استفاده می‌شود باید ضخیم و دارای پرزهای بلند باشد. وقتی سطح ناهموار است استفاده از آن‌ها کمک می‌کند رنگ با سهولت بیشتری به قسمت‌های عمیق نفوذ کند.

برای رنگ‌ روغن معمولاً از غلطک پرز کوتاه استفاده می‌شود. این نوع ابزار به دلیل کوتاه بودن پرزها رنگ کمتری را در خود جای می‌دهد و برای رنگ کردن سطوح صاف و یکنواخت مناسب است. اگر سطح مورد نظر بسیار صاف و صیقلی باشد بهتر است از انواعی از آن‌ها که کوچک هستند و پرزهای کوتاهی دارند استفاده شود.

غلطک‌ با اندازه پرز متوسط برای رنگ کردن سقف مناسب است. چون رنگ نسبتاً زیادی را در خود جای می‌دهد و می‌تواند هر بار سطح وسیعی را پوشش دهد.

همان طور که گفته شد جنس پرزها نیز با هم متفاوت است. پرزهای مصنوعی ارزان‌تر هستند و از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. این پرزها ممکن است به سطح کار بچسبند و تاثیر منفی روی نتیجه کار داشته باشند.  از غلطک‌هایی که پرزهای مصنوعی دارند معمولاً برای رنگ روغن استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که بهتر است بعد از اتمام کار این نوع غلطک‌ها دور انداخته شوند. چون تمیز کردن آن‌ها سخت است.

پرزهای طبیعی قیمت بالاتری دارند اما نتیجه کار با آن‌ها مطلوب‌تر است. چون وقتی جنس پرزها طبیعی است احتمال شره کردن رنگ کمتر است.

انواع غلطک

غلطک مخزن دار چیست؟

همان طور که از نام آن مشخص است دارای یک مخزن در قسمت دسته است که رنگ را ذخیره می‌کند. این نوع کار رنگ آمیزی را راحت‌تر و سرعت رنگ‌آمیزی را افزایش داده‌اند. چون برخلاف غلطک‌های قدیمی رنگ درون مخزن آن‌ها قرار می‌گیرد و سرعت کار بالا می‌رود. از طرف دیگر، سری آن‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی بزرگتر است و می‌تواند هر بار سطح بیشتری را رنگ کند.

استفاده از غلطک مخزن دار باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. چون قرارگرفتن رنگ در مخزن از هدر رفتن آن و پاشیدن رنگ به اطراف جلوگیری می‌کند.

غلطک طرح دار چیست؟

غلطک‌هایی هستند که روی آن‌ها طرح‌ وجود دارد و وقتی بر روی سطوح کشیده می‌شوند طرح آن روی دیوار نقش می‌بندد. استفاده از این ابزار این امکان را به شما می‌دهد که مثل یک نقاش حرفه‌ای خانه یا محل کار خود را با طرح‌های مورد نظرتان رنگ‌آمیزی کنید. این ابزار برای رنگ‌های پلاستیک و اکریلیک مناسب است و استفا‌ده از آن‌ به مهارت خاصی نیاز ندارد.

از غلطک طرح دار می‌توان به جای کاغذ دیواری استفاده کرد و طراحی دکوراسیون داخلی منزل را به صورتی کاملا زیبا و شیک پیاده‌سازی نمود. دردسر استفاده از این نوع در مقایسه با کاغذ دیواری کمتر است. چون وقتی کاغذ دیواری کنده می‌شود سطح زیر کار باید تمیز شود. اما در مورد مدل‌های طرح دار فقط کافی است به کمک رنگ طرح قبلی پوشانده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ