۱۰ روش برای استفاده از المان ‌های طبیعی در دکوراسیون داخلی

بازگشت به وبلاگ
۱۰ روش برای استفاده از المان ‌های طبیعی در دکوراسیون داخلی

افراد مختلف قرن‌هاست که تلاش می‌کنند تا طبیعت و حال و هوای آن را وارد طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود کنند. در نسل‌های مختلف، انسان‌ها المان های طبیعی و ارگانیک را به خاطر ایجاد احساس آرامش و صلح و بیشتر از همه ایجاد فضایی دوستانه و صمیمانه دوست‌داشته‌اند. در سال‌های اخیر با افزایش آگاهی از این موضوع که منابع طبیعی و ارزشمند زمین در حال اتمام است، باعث شده تا به کارگیری المان های طبیعی در خانه بسیار اساسی به نظر برسد. به این دلیل که این المان‌ها علاوه بر زیبایی، قابلیت جایگزینی با چیز دیگری را نیز ندارند.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که قصد دارید طبیعت بیرون را وارد منزل خود کنید، در این مقاله ۱۰ روش برای شما آماده کرده‌ایم پس ما با همراه باشید.

۱. آن دسته از المان های طبیعی را انتخاب کنید که صلح و آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورند

یکی از دلایلی که ما طبیعت را دوست داریم ارتباط ذاتی ما با طبیعت و المان های طبیعی است. این ارتباط حتی با اشیائی که قبلا بخشی از یک موجود زنده بوده‌اند مانند چوب، پنبه، چرم و خزه نیز وجود دارد. المان‌هایی را انتخاب کنید که با سبک شخصیتی شما سازگار است. این قدم اول در انتقال المان ‌های طبیعی به داخل خانه است. فردی ممکن است دیواری ناهموار با سنگ‌های طبیعی در منزل خود ایجاد کند و از آن لذت ببرد. شخصی دیگر ممکن است این حس را نسبت به پارکت‌های چوبی تیره رنگ داخل هال خود داشته باشه. از المان‌هایی استفاده کنید که مرتبط با شخصیت شما باشد.

انتخاب المان های طبیعی

۲. از آجرها به عنوان پس‌زمینه و یا به عنوان یک المان اصلی استفاده کنید

در اوایل آجرها از ترکیب گل، خاک رس و آب و قرار دادن این ترکیب در کوره‌ای با دمای بالا ایجاد می‌شدند. در طراحی مدرن، با اینکه آجرها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند، اما از جذابیت آنها چیزی کم نشده است. طرح‌های یکسان آجر پرده‌ای جذاب در اتاق خانه ایجاد و همچنین رنگ و تارپود را به دیوار اضافه کرده و آن را از حالت سادگی خارج می‌کنند. می‌توانید از آجرها بدون رنگ‌آمیزی استفاده کرده و دیوارهایی خیره‌کننده ایجاد کنید یا اینکه از طرح های جدید نقاشی ساختمان استفاده کنید و آنها را رنگ کنید و به عنوان پس‌زمینه برای اشیا‌ء دیگر از آن استفاده کنید.

استفاده از آجر در طراحی دکوراسیون طبیعی

۳. استفاده از چوب در سطوح مختلف می‌تواند ذهن و روح شما را دگرگون کند

چوب یکی از معدود لوازمی است که می‌توان هم آن را به صورت خام به کار برد تا طرح‌ها و گره‌های طبیعی و جذاب آن خودنمایی کند و هم اینکه از آن با پرداختن و رنگ و جلا دادن استفاده کرد. استفاده از چوب در طراحی داخلی منزل یکی از ساده‌ترین و گرمابخش‌ترین روش‌های به کار بردن المان های طبیعی است. چوب‌ها انواع، طرح‌ها و کاربردهای مختلفی دارند. می‌توان از آنها در کف یا سقف منزل استفاده کرد. همچنین می‌توان جهت استحکام یا تغییر نمای ساختمان‌های قدیمی نیز از چوب استفاده کرد.

۴. از مبلمان‌های چوبی طبیعی و زیبا استفاده کنید

مبلمان چوبی به علت پایداری و زیبایی و تنوع طرح‌ها و مدل‌ها بسیار محبوب هستند. اگر به استفاده از دکورهای روستایی و محلی در منزل خود علاقه دارید می‌توانید از مبلمان‌های دست‌ساز استفاده کنید. یا اگر به دکورهای کلاسیک علاقه دارید می‌توانید از مبلمان و تخت‌خواب آنتیک استفاده کنید. همچنین اگر به دکورهای روز علاقه دارید باید از مبلمان‌های مینیمال با حداقل جزئیات و تزئینات استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید ظاهری خیره‌کننده در صندلی‌های جلوی اپن آشپزخانه و یا در تخت‌خواب اتاق خود ایجاد کنید.

استفاده مبلمان‌ های چوبی طبیعی و زیبا

۵. روش‌های جدید برای استفاده از المان های طبیعی در اتاق‌های مختلف خانه

استفاده از چوب و یا مبلمان چوبی و آجر روش‌هایی هستند که برای سال‌های متمادی از آن استفاده می‌شود. با این حال روش‌های جدیدی وجود دارند که به کمک آنها می‌توانید المان های طبیعی را وارد اتاق‌های مختلف منزل خود کنید. به عنوان مثال می‌توانید از ملافه‌هایی با اشکال طبیعی مانند پرندگان و یا آبنماهایی در خانه خود استفاده کنید. با این کار طبیعت می‌تواند وارد جای‌جای خانه شما شود. همچنان سعی کنید از المان‌ هایی استفاده کنید که شما را از لحاظ احساسی شارژ کرده، به وجد آورده و آرام می‌کند.

۶. استفاده از المان های طبیعی در حمام

حمام منزل حتما جای مناسبی برای ریلکس کردن و سرزنده شدن است که می‌توانید برای شروع یک روز خوب از آن استفاده کنید. تماس بدن با آب و گرما می‌تواند روح و ذهن انسان را به آرامش برساند. به کمک المان های طبیعی می‌توانید این آرامش را در حمام خانه بیشتر کنید. به عنوان مثال می‌توانید دیوارهای چوبی مانند سونا ایجاد کنید و اجازه دهید کمی نور طبیعی وارد حمام شود تا یک تجربه عالی و آرامش‌بخش در حمام داشته باشید.

المان‌ های طبیعی در حمام

۷. از اشیاء قابل بازیافت کمک بگیرید

با ظهور مجدد مفهوم زندگی سبز و اهمیت یافتن منابع ارزشمند زمین، افراد علاقه‌مند شده‌اند که محصولاتی را در خانه خود استفاده کنند که قابل بازیافت باشند و یا بتوان به شکلی دیگری از آنها استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان از تخته‌های چوبی که در ریل‌های قطار استفاده شده است به عنوان تیرچه‌هایی مستحکم در سقف خانه‌ها استفاده کرد تا ظاهری محلی بگیرد. می‌توانید از ایده‌هایی از این دست در طراحی داخلی خود استفاده کنید.

۸. مجبور نیستید از گل‌های مصنوعی استفاده کنید!

امروزه استفاده از گل‌های مصنوعی بسیار کمتر شده است و طبیعت سعی دارد بیشتر و بیشتر راه خود را به داخل دکوراسیون داخل خانه‌ها باز می‌کند. اکنون گل‌ها و گلدان‌های طبیعی جای خود را روی میز غذاخوری و میز کافه‌ها باز کرده‌اند. در گذشته نگهداری از گلدان‌ها فقط بخشی از وظایف روزانه بود. اما اکنون می‌دانیم استفاده و نگه‌داری از گل‌ها و گیاهان، به خصوص گیاهانی که نیاز به نگهداری کمی دارند مانند کاکتوس، در نقاط مختلف منزل، مانند میز غذاخوری، می‌تواند فورا حس سرزندگی را به خانه اضافه کرده و روحیه شما را تقویت کند.

بیشتر بدانیم: جدیدترین نمای بیرونی ساختمان ویلایی

۹. از نور طبیعی برای زینت دادن به خانه خود استفاده کنید

یکی از ارزان‌ترین، ساده‌ترین و زیباترین المان های طبیعی که اغلب افراد هنگام طراحی دکوراسیون آن را فراموش می‌کنند نور طبیعی است. نور طبیعی باعث سرزندگی اتاق‌های شما شده و باعث می‌شود که رنگ مبلمان و لوازم تزئینی منزل درخشان‌تر و جذاب‌تر به نظر برسند. همچنین نور طبیعی باعث ایجاد احساس سلامت و برانگیختن روحیه ساکنین منزل خواهد شد. برای هدایت نور طبیعی می‌توانید از پنجره‌های دیواری یا سقفی استفاده کنید. نور طبیعی بیش از هر المان طبیعی دیگری می‌تواند باعث ایجاد سرزندگی در منزل شود.

۱۰. از المان های طبیعی با هر بودجه‌ای که دارید می‌توان استفاده کرد

شاید برخی از افراد هزینه استفاده از المان های طبیعی را زیاد دانسته و از استفاده از آنها خودداری کنند. به جای اینکه ایده استفاده از این المان‌ها را کاملا کنار بگذارید بهتر است دست کم از تعداد کمی از این المان‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال به جای اینکه کل دیوارها را با سنگ‌های طبیعی مزین کنید می‌توانید تنها یک دیوار خاص را با سنگ طبیعی بپوشانید. یا حتی می‌توانید برای کاهش هزینه صرفا از روکش‌هایی شبیه به چوب یا سنگ در منزل خود استفاده کنید. کافیست کمی هوشمند باشید و از لوازم طبیعی یا شبه طبیعی ارزان در منزل خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ