انواع سقف شیروانی ویلا

بازگشت به وبلاگ
انواع سقف شیروانی ویلا

به سقف‌هایی که دارای شیب بوده و نمایی سه گوش به ساختمان می‌دهند، سقف شیروانی گفته می‌شود. این نوع سقف برای استفاده در مناطق پربارش بسیار مناسب است. چون آب باران و برف به راحتی از طریق ناودان‌های آن سرازیر شده و به پایین می‌ریزد. این موضوع نیاز به برف‌روبی را برطرف کرده و باعث استحکام ساختمان می‌شود. توجه داشته باشید که نقاشی نمای ساختمان با رنگ سقف می‌بایست در هماهنگی باشد تا زیبایی نما حفظ شود.

انواع سقف‌های شیب‌دار

انواع سقف‌های شیب‌دار که در ساختمان‌ها و ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند:

سقف تک بر (sloping roof):

این نوع سقف دارای یک ضلع با شیب تند است. به همین دلیل، در ماه‌های سرد سال باران و برفی که روی آن قرار می‌گیرد به سرعت به سمت پایین سرازیر می‌شود. برای ساخت سقف تک بر در مقایسه با دیگر سقف‌ها به مصالح کمتری نیاز است. اگر شیب بام در این نوع سقف بیش از حد باشد، ارتفاع سقف کم می‌شود.

سقف چهار بر (Mansard Roof):

این نوع سقف‌ که به آن سقف فرانسوی هم گفته می‌شود از چهار پانل تشکیل شده‌ است. شیب پانل‌های سقف چهار بر با هم متفاوت است. به طوریکه شیب دو تا از پانل‌ها در مقایسه با دو پانل دیگر دو برابر بیشتر است.

سقف چند بر:

سه نوع سقف‌ چند بر وجود دارد که عباتند از: سقف شیب‌دار نصفه، چند بر ساده و متقاطع. طول ضلع‌های تشکیل دهنده  این نوع سقف با هم برابر است. سقف چند بر برای مناطق با بارش سنگین برف مناسب است.

بیشتر بخوانید: تغییر دکوراسیون منزل ایرانی چگونه انجام می‌شود؟

مصالح بکار رفته در سقف شیروانی ویلا

برای ساخت سقف شیروانی از مصالح مختلفی استفاده می‌شود. در هنگام انتخاب متریال مناسب باید به عواملی مثل هزینه، سبک معماری ویلا، شرایط آب و هوایی و میزان مقاومت متریال مورد نظر توجه شود. در ادامه با انواع متریالی که برای ساخت شیروانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا خواهیم شد.

شینگل همراه با رنگ‌های متنوع:

این متریال در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود. استفاده از شینگل مقرون به صرفه است. اما این متریال با گذشت زمان باید جایگزین شود. در نتیجه، در مقایسه با سایر مصالح مثل فلز یا سنگ در طول زمان هزینه بیشتری را به شما تحمیل می‌کند. به همین دلیل، اگر به متریال بادوام‌تری دسترسی دارید، بهتر است از شینگل استفاده نکنید. در شرایطی که از شینگل به دقت نگهداری شود، 20 تا 30 سال قابل استفاده خواهد بود.

شینگل - مصالح بکار رفته سقف شیروانی ویلا

فلز با دوام و طول عمر زیاد:

معمولا فلزی که به عنوان سقف شیروانی ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جنس ورق گالوانیزه است. سقف ‌های شیروانی فلزی بسیار بادوام بوده و تقریبا به تعمیر یا نگهداری خاصی نیاز ندارند.

فلز در مقایسه با شینگل گران‌تر است. اما از دوام و طول عمر بالاتری برخوردار بوده و استفاده از آن به صرفه است. به دلیل مقاومت بالای فلز، می‌توان از آن بین 40 تا 80 سال استفاده کرد. سقف‌ شیروانی فلزی برای مناطقی که احتمال آتش‌سوزی وجود دارد، بسیار مناسب است.

چوب همراه با ظاهر زیبا و طبیعی:

سقف‌های چوبی ظاهر زیبا و طبیعی داشته و با محیط زیست سازگار هستند. سرو، یکی از چوب‌هایی است که برای سقف شیروانی استفاده می‌شود. این نوع چوب دارای روغن‌های طبیعی است. به همین دلیل، در برابر پوسیدگی و آفات از مقاومت خوبی برخوردار است.

طول عمر سقف‌های چوبی بین 25 تا 35 است. اما در مناطقی که آب و هوا معتدل است با نگهداری دقیق می‌توان این زمان را افزایش داد. سقف‌های چوبی بر خلاف سقف‌های فلزی برای مناطق مستعد آتش‌سوزی مناسب نیستند.

سفال با نگهداری بسیار آسان:

برای ساخت سقف‌های سفالی از رس یا مواد سیمانی و بتنی استفاده می‌شود. این نوع سقف بسیار باداوم بوده و طول عمر بالایی دارد. به طوریکه ممکن است برای بیش از 100 سال قابل استفاده باشد. استفاده از سفال در مناطق شمالی ایران بسیار رایج است.

نگهداری سقف‌های سفالی آسان است. این نوع سقف شیروانی در برابر آب مقاوم بوده و در مناطق مرطوب دچار پوسیدگی نمی‌شود. یکی از معدود معایب سقف‌های سفالی وزن سنگین آن‌ها است که باعث می‌شود به زمان زیادی برای نصب نیاز داشته باشند.

سنگ لوح و ایجاد ظاهری کلاسیک:

استفاده از سنگ لوح در سقف شیروانی به ویلا ظاهری کلاسیک می‌بخشد. ویلاهایی که از این متریال در آن‌ها استفاده شده، شبیه خانه‌های انگلیسی و فرانسوی به نظر می‌رسند.

سنگ لوح دوام زیادی داشته و طول عمر آن به بیش از 100 سال می‌رسد. با این حال، در برابر تگرگ آسیب‌پذیر است. همچنین بر اثر راه رفتن به راحتی می‌شکند. بنابراین، باید به دقت اجرا و نصب شود.

نصب سقف شیروانی ویلا

زیرسازی تمام سقف های شیروانی مثل هم انجام می‌شود. اما روسازی آن‌ها با توجه به نوع متریال بکار رفته متفاوت است. به عنوان مثال، اگر از فلز برای ساخت سقف استفاده شود، به عایق‌بندی نیاز است. همچنین سقف‌های سفالی دارای قطعاتی مثل ناودانی، کله‌بام، لب‌بند، کتیبه و … هستند که باید به درستی نصب شوند.

بیشتر بخوانید:سرامیک نمای بیرون ساختمان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

نصب سقف شیروانی ویلا

مزایای سقف شیروانی ویلا

  • برای انواع ساختمان‌های ویلایی، مسکونی، اداری و تجاری قابل استفاده است.
  • زیبا است و چشم‌انداز زیبایی را برای ساختمان ایجاد می‌کند.
  • معمولا هزینه اجرای آن در مقایسه با سقف‌های مسطح کمتر است.
  • در مقایسه با سقف‌های مسطح از استحکام بیشتری برخوردار است. اگر بارش برف چند روز طول بکشد، احتمال دارد سقف‌های مسطح ترک برداشته یا بریزند. اما شیبی که در سقف های شیروانی وجود دارد باعث ریزش برف از روی سقف می‌شود.
  • در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم است. این نوع سقف در فصل زمستان و در مناطقی که با بارش شدید برف روبرو می‌شوند نیاز به برف‌روبی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ