تاثیر استفاده از تابلو در فضای خانه

بازگشت به وبلاگ
تاثیر استفاده از تابلو در فضای خانه

طراحی و دکوراسیون داخلی خانه فقط به رنگ‌آمیزی دیوارها و چیدمان مبلمان محدود نمی‌شود. بلکه بخش مهمی از آن به استفاده از عناصر تزیینی مربوط است. تابلو، یکی از این عناصر تزیینی است که در انواع رنگ‌ها و طرح‌های کلاسیک و مدرن به فروش می‌رسد. تاثیر استفاده از تابلو در فضای خانه به قدری زیاد است که می‌تواند محیط را دگرگون کند.

تمام افرادی که برای اولین بار وارد منزل شما می‌شوند، قبل از کف یا سقف به دیوارها توجه می‌کنند. پس اگر می‌خواهید با هزینه کم تغییر و تحولی در منزل خود ایجاد کنید، استفاده از تابلو می‌تواند یک راه حل مناسب باشد. تغییر یا اضافه کردن چند تابلو به دیوارها، حال و هوای منزل را کاملا تغییر می‌دهد.

انواع عناصر موجود در منازل

به طور کلی، تمام وسایل موجود در منازل را می‌توان در یکی از سه گروه زیر قرار داد:

 • عناصر کاربردی مثل یخچال، اجاق گاز و … که تاثیر زیادی روی دکور خانه ندارند.
 • عناصری که فقط نقش تزیینی و دکوری دارند مثل گلدان، شعمدان، تابلو و مجسمه. استفاده از این عناصر در محیط اجباری نیست. اما وجودشان تاثیر زیادی روی محیط دارد. ممکن است منزل شما دارای زیباترین و شیک‌ترین مبلمان باشد اما روی دیوارهای آن هیچ تابلویی نصب نشده باشد. وجود دیوارهای خالی باعث می‌شود از جذابیت سایر لوازم موجود در محیط کاسته شود.
 • عناصری که هم کاربردی هستند و هم نقش دکوری دارند مثل مبلمان، فرش، پرده و …

بیشتر بخوانید: مزیت نقاشی ساختمان با غلطک چیست؟

اصول نصب تابلو در فضاهای داخلی

استفاده از تابلو در فضای خانه به عنوان یک وسیله تزیینی است که تقریبا در تمام فضاهای مسکونی و اداری دیده می‌شود. از تابلو برای زیباتر شدن محیط استفاده می‌‌شود. اما اگر اصول نصب تابلو در منزل رعایت نشود، استفاده از آن نمی‌تواند زیبایی مورد نظر را به ارمغان آورد:

انتخاب سبک و رنگ تابلو:

 • رنگ‌ تابلوها می‌تواند تلفیقی از رنگ‌‌های بکار رفته در سایر قسمت‌های خانه باشد. به عنوان مثال، می‌توانید رنگ آن را با توجه به رنگ کوسن‌های مبل انتخاب کنید. هماهنگی بین رنگ‌ها باعث می‌شود محیط خانه صمیمی‌تر به نظر برسد.
 • قاب همانند ظرفی است که تابلو درون آن قرار گرفته است. اگر قاب به درستی انتخاب نشود، از کیفیت تابلو کاسته می‌شود. در صورتیکه رنگ‌های استفاده شده در تابلو ملایم و کمرنگ هستند، استفاده از قابی با رنگ‌های تند و گرم می‌تواند مناسب باشد. در مقابل، برای تابلو با رنگ گرم و تند می‌توانید از قاب‌هایی که رنگ ملایم یا خنثی دارند، استفاده کنید. برای انتخاب قاب، سبک و رنگ دکوراسیون و به ویژه مبلمان را هم در نظر بگیرید.
 • اگر رنگ فضای منزل گرم یا سرد است، از تابلوهایی به رنگ خنثی استفاده کنید. در مقابل، برای فضاهایی به رنگ خنثی، نصب تابلوهایی با رنگ‌های زننده توصیه می‌شود.
 • اگر چند تابلو در کنار هم استفاده می‌کنید، بهتر است تابلوهایی که رنگ‌ روشن دارند در بالا و تابلوهای تیره رنگ در پایین نصب شوند.
 • روی تمام دیوارهای خانه تابلوهایی با طرح و رنگ یکسان نصب نکنید. چون با این کار فضای خانه بی‌روح و کسل‌کننده می‌شود. بهتر است با توجه به سبک و رنگ منزل از انواع متنوعی از تابلوها استفاده کنید.
 • نصب تابلو روی دیوارهایی که با کاغذ دیواری پوشانده شده‌اند، به دقت زیادی نیاز دارد. هر چقدر طرح کاغذ دیواری شلوغ‌تر باشد، لزوم استفاده از تابلوهای ساده‌تر بیشتر می‌شود.
توجه به انتخاب سبک و رنگ تابلو در اصول نصب تابلو

بیشتر بخوانید: طرح های جدید نقاشی ساختمان چگونه هستند؟

انتخاب اندازه تابلو:

 • اندازه تابلو باید با اندازه دیوار تناسب داشته باشد. تابلوهای بزرگ برای دیوارهای اصلی و تابلوهای کوچک برای دیوارهای کوچک‌تر خانه مناسب هستند. عدم توجه به این موضوع باعث می‌شود فضا آشفته به نظر برسد.
 • هر چقدر تابلو بزرگ‌تر باشد تاثیر بیشتری روی فضای داخلی دارد. اگر مبلمان و سایر وسایل با فاصله از هم چیده شده‌اند، می‌توانید از تابلوهای بزرگ استفاده کنید. این ایده برای خانه‌های بزرگ با وسایل کم مناسب است.
 • برای دیوارهای عمودی تابلوهای عمودی و برای دیوارهای افقی تابلوهای افقی مناسب هستند.
 • استفاده از تابلو در فضای خانه می‌تواند خطای دید ایجاد کند. اگر سقف کوتاه است، می‌توانید از تابلوهای عمودی استفاده کنید. نصب تابلوهای عمودی باعث بلندتر به نظر رسیدن دیوارها می‌شود.
انتخاب اندازه تابلو - اصول نصب تابلو

انتخاب محل مناسب نصب تابلو:

 • محل قرارگیری تابلو باید از نور کافی برخوردار باشد. چون نورپردازی مناسب جلوه و زیبایی تابلو را افزایش می‌دهد.
 • تابلوها را می‌توانید روی تمام دیوارها نصب کنید. اما معمولا دیوار پشت کاناپه مناسب‌ترین محل برای این کار است. تابلویی که پشت کاناپه نصب می‌شود باید از طول کاناپه کوچک‌تر و تقریبا دو سوم طول مبل باشد.
 • تابلویی که بالای مبل نصب می‌شود، باید حدود 20 تا 30 سانتی‌متر از مبل بالاتر باشد. توصیه می‌شود تابلوی بالای مبل دقیقا در وسط مبل قرار گیرد.
 • تابلو را در فضای بین دو پنجره نصب نکنید. چون با این کار زیبایی تابلو کمتر به چشم می‌آید.
 • استفاده از تابلو به ایجاد نقطه کانونی کمک می‌کند. بنابراین، برای نصب تابلو از فضاهای خلوت خانه استفاده کنید. چون با این کار تابلو در مرکز توجه قرار می‌گیرد.
 • محل قرارگیری تابلو نباید خیلی بالا یا خیلی پایین باشد. تابلو باید هم‌راستای چشمان فردی با قد حدود 170 سانتی‌متر نصب شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ