بهترین طرح برای نمای بیرونی ساختمان ویلایی چیست؟

بازگشت به وبلاگ
نمای بیرونی ساختمان ویلایی

بهترین طرح برای نمای بیرونی ساختمان ویلایی چیست؟

برای طراحی و ساخت ساختمان و ویلا، شما یک قسمت داخلی و یک قسمت بیرونی دارید. به قسمت بیرونی ساختمان و ویلا که از خیابان هم دیده می‌شود نمای بیرونی ساختمان ویلایی گفته می‌شود. همان اندازه که داخل ساختمان دارای اهمیت است، نمای بیرونی هم اهمیت بسزایی دارد.

نمای بیرونی ساختمان ویلایی

نمای بیرونی ساختمان ویلایی تاثیر قابل توجهی در افزایش ارزش مادی و زیبایی بصری آن ساختمان دارد. علاوه بر این نمای بیرونی ساختمان همواره در معرض آب و باد و خاک و تغییرات جوی قرار داد و درنتیجه ضروری است که با مصالح با کیفیت ساخته شود تا از گزند تغییرات در امان بماند و زیبایی و کیفیت خود را با گذر زمان از دست ندهد.

برای طراحی نمای بیرونی ساختمان ویلایی طرح‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال ممکن است یک ساختمان با طرح کلاسیک، مدرن، فولدینگ، سنتی و ایرانی،‌ دیکانستراکشن و غیره ساخته شود. اصولا بهترین طرح‌ها برای نمای بیرونی ساختمان طرح‌های مدرن یا کلاسیک هستند. این نوع از طرح‌ها با اکثر سلیقه‌ها سازگاری دارند. البته لازم به ذکر است که همیشه باید به فضای شهری خود و بافت شهر خود توجه داشته باشید و در انتخاب طرح مناسب برای نمای بیرونی مطابق با وضعیت جغرافیایی محلی که در آن قصد ساخت و سازدارید عمل کنید.

مشخصات فنی نمای بیرونی ساختمان ویلایی

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، کیفیت و ویژگی‌های فنی نمای بیرونی ساختمان است. اگر در یک منطقه گرمسیر ویلا یا ساختمان می‌سازید باید از مصالحی استفاده کنید که با این آب و هوا مطابقت داشته باشد و در عین حال نمی‌توانید دقیقا از همین مصالح در یک منطقه سرد و یا مرطوب استفاده کنید. مصالح ساختمانی نسبت به سرما یا گرما طرفیت متفاوتی دارند. بسیار مهم است که در کنار توجه به زیبایی بصری نما، به میزان مصرف انرژی آن هم توجه داشته باشید. در نمای ساختمان حتما از مصالحی استفاده کنید که ضریب انتقال حرارتی آن‌ها کم باشد.

علاوه بر این مصالح مورد استفاده باید نسبت به صدا، تغییرات جوی و باد و طوفان و یا زلزله و آتش‌سوزی عایق و مقاوم باشد. همواره توجه داشته باشید که سنگ و مصالح مورد استفاده به شکلی باشند که با گذشت زمان از ساختمان جدا نشوند و سقوط نکنند.

در نهایت در کنار تمام مسائل فنی به زیبایی بصری نما هم توجه داشته باشید.

مشخصات فنی نمای بیرونی ساختمان ویلایی

انواع نمای بیرونی ساختمان ویلایی

نمای سیمانی

نمای سیمانی باعث استحکام نما می‌شود و عمر ساختمان و نمای بیرونی ساختمان ویلایی را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. مزیت نمای سیمانی در امکان اجرای ساده و سریع آن و کم هزینه بودن آن است. علاوه بر این نمای سیمانی مقاومت بالایی هم دارد.

نمای آجری

برای طراحی نمای بیرونی ساختمان ویلایی می‌توانید از نمای آجری استفاده کنید. در این سبک از ملات استفاده نمی‌شود و برای اتصال آجرها به هم، تجهیزات فلزی مانند ریل به‌کار برده می‌شود.

نمای آجری در برابرسرما و گرما مقاوم است. علاوه‌براین در رنگ‌های متنوعی قابل دسترس هستند و از همه مهم‌تر دارای رنگ ثابت هستند و در برابر تغییر رنگ مقاومت دارند. یکی از مزایای نمای آجری در این است که اکثر افراد با هر سلیقه‌ای و در هر سبکی از استفاده از آجر در نمای ساختمان استقبال می‌کنند.

نمای سنگی

یکی دیگر از مصالح مورد استفاده در نمای بیرونی ساختمان ویلایی، سنگ‌های آذرین و سنگ‌های آهکی است. برای اتصال این سنگ‌ها از ملات ماسه سیمان استفاده می‌شود. مزیت این نما، سرعت اجرا و نصب و مقاومت بالای آن است.

نمای سرامیکی

یکی از طرح‌های رایج در نمای بیرونی ساختمان، نمای سرامیکی است. این نما مقاومت خوبی دارد و در سبک‌های مختلف ساختمانی قابل استفاده است. برای مثال هم در ساختمان‌های تجاری و هم مسکونی و اداری قابل استفاده است. این نما عایق رطوبتی خوبی است و مقاومت بالایی در برابر ضربه و یا آتش دارد. نکته حائز اهمیت این است که سرامیکی که به روش ملات‌دار نصب می‌شود باید حتما در پشت آن قابلیت جذب آب وجود داشته باشد و در ساختمان‌های مرتفع باید سرامیک به نما اسکوب شود.

توجه به موقعیت جغرافیایی و بافت شهری در نمای بیرونی ساختمان

یکی از نکات مهمی که باید همواره به آن توجه داشت، موقعیت جغرافیایی است. برای انتخاب بهترین طرح در نمای بیرونی، حتما به منطقه‌ای که ساختمان شما در آن قرار دارد توجه کنید. برای افزایش زیبایی و ارزش ساختمان، علاوه بر توجه به آب و هوا به بافت شهری توجه کنید. بهتر است به سنت‌ها و فرهنگ آن منطقه و تاریخچه آن توجه داشته باشید. افراد معمولا از دیدن ساختمان‌های اصیل که با سلیقه طراحی شده‌اند استقبال می‌کنند. همواره به یاد داشته باشید که اگر نمای داخلی ساختمان شما زیبا باشد اما در نمای بیرونی بدون توجه به محیط اطراف، زیبایی بصری را رعایت نکرده باشید و از مصالح با کیفیت و زیبا بهره نبرده باشید، سایر تلاش‌هایتان نیز کمتر به چشم می‌آید و در نتیجه از ارزش مادی و معنوی ساختمان شما کاسته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ