نقاشی سقف خانه

بازگشت به وبلاگ
نقاشی سقف خانه

هنگام نقاشی ساختمان با غلطک، قلمو، اسپری یا … هم سقف و هم دیوارها رنگ می‌شوند. اما گاهی اوقات از کاغذ دیواری برای دیوارها استفاده شده و فقط سقف رنگ می‌شود. در هر دو حالت، بهتر است ابتدا نقاشی سقف خانه انجام شده و در مرحله بعد به دیوارها پرداخته شود، چون ممکن است رنگ به دیوارهای تازه رنگ شده بپاشد.

گرچه می‌توان سقف را دیوار پنجم خانه در نظر گرفت اما رنگ کردن آن در مقایسه با دیوارها سخت‌تر است. به طوریکه باید کل زمانی که برای رنگ کردن چهار دیوار یک اتاق صرف کرده‌اید را به سقف اختصاص دهید.

رنگ کردن دیوارها و سقف خانه نباید به صورت مجزا انجام شود. به عبارت دیگر، نباید بین رنگ‌آمیزی دیوارها و نقاشی سقف وقفه ایجاد شود.

انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی سقف خانه

سفید رنگی است که معمولاً برای سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ سفید نور را منعکس می‌کند و باعث می‌شود اتاق روشن‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد.

استفاده از رنگ‌های دیگر برای سقف تغییر زیادی در دکوراسیون منزل ایرانی ایجاد می‌کند. پس اگر می‌خواهید فضای خانه را متحول کنید می‌توانید به استفاده از رنگی غیر از سفید برای سقف فکر کنید.

معمولاً برای نقاشی سقف ساختمان از رنگ‌ پلاستیک استفاده می‌شود. رنگ پلاستیک در مقایسه با رنگ روغن ارزان‌تر است و به دلیل عدم بازتاب نور ایرادات و موج‌های موجود در سقف را نشان نمی‌دهد.

نقاشی سقف پذیرایی

در هنگام انتخاب رنگ برای سقف پذیرایی باید به هماهنگ بودن آن با وسایل داخل سالن و همچنین کفپوش دقت شود. اگر رنگ کفپوش تیره است بهتر است از رنگ‌های روشن برای سقف استفاده کنید.

اگر می‌خواهید سقف و دیوارها همرنگ باشند از رنگ تیره برای رنگ‌آمیزی آن‌ها استفاده نکنید. چون این کار باعث می‌شود فضا تاریک و دلگیر به نظر برسد. شما در صورتی می‌توانید از یک رنگ برای تمام بخش‌ها استفاده کنید که رنگ مورد استفاده شما روشن و خنثی باشد. رنگ‌های روشن برای خانه‌های کوچک بسیار مناسب هستند؛ چون به روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک می‌کنند.

نقاشی سقف پذیرایی

نقاشی سقف اتاق خواب

برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب دست شما بازتر است و می‌توانید از رنگ‌های اسپرت یا فانتزی استفاده کنید. با این حال، رنگ انتخاب شده باید با دکوراسیون اتاق، رنگ دیوارها و پرده‌ها هماهنگ باشد.

نکات مهم برای نقاشی سقف ساختمان

یکی از مشکلات شایع در زمان رنگ کردن سقف، پاشیدن قطرات رنگ بر روی وسایل داخل اتاق است. برای اینکه از رنگی شدن وسایل جلوگیری کنید قبل از شروع رنگ‌آمیزی تمام وسایل اضافی را از اتاق خارج کنید. اگر امکان این کار برای شما وجود ندارد روی تمام وسایل را با پارچه بپوشانید.

تمام لوسترها را جدا کنید. برای پوشاندن چراغ‌های هالوژن، سرپیچ لامپ‌ها و سیم‌های برق از چسب برق یا چسب کاغذی استفاده کنید. در صورتیکه فقط سقف را رنگ می‌کنید و دیوارها نیاز به رنگ کردن ندارند باید تمام دیوارها را با پلاستیک بپوشانید.

بعد از اینکه تمام وسایل را جمع کردید باید یک دست لباس مناسب تهیه کنید. برای این کار نیازی به خرید یک دست لباس حرفه‌ای نیست. شما می‌توانید از لباس‌های قدیمی خود استفاده کنید. بهتر است این لباس آستین بلند باشد تا از پاشیدن رنگ روی دست‌ها جلوگیری شود.

سپس با دستمال موهای سر را بپوشانید و برای جلوگیری از تنفس بوی رنگ ماسک بزنید. دستکش و کفش مناسب بپوشید و کار را شروع کنید.

مراحل نقاشی سقف خانه

ابتدا بتونه‌کاری و سمباده زدن را انجام دهید و سپس رنگ آمیزی منزل شروع کنید. اگر بخش‌هایی از گچ‌بری‌های سقف دچار ریختگی شده باید قبل از رنگ‌آمیزی ترمیم شود.

برای سقف‌های کوتاه می‌توانید از غلطکی که دسته بلند دارد استفاده کنید. اما اگر سقف بلند است برای نقاشی آن به نردبان دو طرفه نیاز است. استفاده از نردبان دو طرفه به شما در حفظ تعادل کمک کرده و احتمال سقوط را کاهش می‌دهد. اگر این نردبان یک زبانه اضافی برای نگهداری سطل رنگ داشته باشد کار شما را راحت‌تر می‌کند.

مراحل نقاشی سقف خانه

در صورتیکه به نردبان بلند دسترسی ندارید می‌توانید از چهارپایه بلند استفاده کنید. با این حال، استفاده از چهارپایه سخت‌تر است و لازم است در هنگام  استفاده از آن به نکات ایمنی توجه بیشتری داشته باشید.

استفاده از قلم‌مو برای نقاشی سقف کار را سخت می‌کند. به همین دلیل، اگر می‌خواهید خودتان سقف را رنگ کنید بهتر است از غلطک استفاده کنید.

غلطک در مقایسه با قلم‌مو و اسپری‌های رنگ‌آمیزی سطح بیشتری را پوشش می‌دهد و به همین دلیل سرعت انجام کار را بالاتر می‌برد. با این حال، برای رنگ کردن محل اتصال سقف به دیوار و گچ‌بری‌ها باید از قلم‌مو استفاده کنید.

مشکلی که در ارتباط با غلطک وجود دارد این است که وقتی برای رنگ کردن دست را بالا می‌برید فشار زیادی به شانه‌ها و بازوها وارد می‌شود. به همین دلیل غلطکی که انتخاب می‌کنید باید سبک باشد تا فشار وارد شده به دست به حداقل برسد.

بعد از اینکه تمام وسایل را آماده کردید سقف را به سطوح یک متر در یک متر تقسیم کرده و رنگ‎‌آمیزی را شروع کنید. این کار باعث می‌شود تمام قسمت‌های سقف به خوبی رنگ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ