7 گیاه آپارتمانی که به کمترین مراقبت نیاز دارند

بازگشت به وبلاگ
7 گیاه آپارتمانی که به کمترین مراقبت نیاز دارند

گیاهان خانه شما را زیبا می‌کنند، به طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما کمک می‌کنند و کیفیت هوا را بهبود می‌دهند. با این حال، اگر به آن‌ها رسیدگی نشود به سرعت پژمرده می‌شوند. بهترین گیاهان آپارتمانی برای استفاده در خانه شما کدامند؟ پاسخ مطمئناً می‌تواند به عوامل مختلفی مثل شرایط روشنایی، دما و … بستگی داشته باشد.

آشنایی با بهترین گیاهان آپارتمانی

برخی از گیاهان با محیط و شرایط مختلف راحت‌تر سازگار می‌شوند. بنابراین، اگر تازه کار با گیاهان را شروع کرده‌اید در اولین قدم باید با این گیاهان آشنا شوید.

1- دراسنا لیسا (Dracaena Lisa)

این گیاه برگ‌ها و ساقه‌های سبز تیره دارد. به نگهداری کمی نیاز دارد. با کمترین نور می‌تواند زنده بماند و حتی در برابر چند روز بی‌آبی مقاوم است. این گیاه به کندی رشد می‌کند. بنابراین، برای افرادی که به دلایل مختلف مدت طولانی در منزل نیستند، مناسب است. قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های این گیاه می‌تواند نشان‌دهنده آبیاری بیش از حد باشد.

گیاه دراسنا به دلیل ارتفاع و شباهت ظاهری به بامبو، توجه افراد را جلب می‌کند. قرار گرفتن آن در گوشه خالی اتاق با هر سبک از دکوراسیون هماهنگ است.

2- گیاه یشم (Jade Plant)

تحت عنوان گیاه پول یا درخت دوستی هم شناخته می‌شود. اعتقاد بر این است که گیاه یشم در هر مکانی که قرار گیرد باعث ایجاد آرامش می‌شود و خوشبختی را برای هر خانه به ارمغان می‌آورد.

یک گیاه بومی آمریکای جنوبی است. برگ‌های بیضی شکل گیاه از ساقه‌های سبز ضخیم جوانه می‌زنند. ارتفاع این گیاه می‌تواند به 5/1 متر برسد. این گیاه به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد. بنابراین، سعی کنید آن را در گلدان‌های سرامیک ساده نزدیک پنجره قرار دهید. اگر گیاه بیش از حد به یک سمت متمایل شد بهتر است آن را به یک گلدان بزرگتر انتقال دهید و گلدان را با خاک تازه پر کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین طرح های جدید نقاشی ساختمان

3- نخل دم اسبی (Ponytail palm)

نخل دم اسبی که به عنوان درخت پای فیل هم شناخته می‌شود دارای برگ‌های چرمی باریکی است که از ساقه ضخیم آن خارج شده‌اند.

نخل دم اسبی

این گیاه بومی کویر مکزیک است و می‌تواند در فضای خشک زمستانی به راحتی زنده بماند. اگر می‌خواهید گیاه شما بلندتر شود حتماً از گلدانی استفاده کنید که فضای کافی برای رشد وجود داشته باشد. اما مراقب باشید که این گیاه می‌تواند تا شش متر رشد کند. بنابراین، مطمئن شوید که از گلدانی که متناسب با فضای شما است، استفاده می‌کنید.

نخل دم اسبی را نزدیک پنجره قرار دهید تا نور مورد نیاز آن تامین شود. نخل‌های دم اسبی برای فضاهایی که سبک معاصر دارند بسیار مناسب هستند. برگ‌های گیاه را تمیز نگه دارید. قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌تواند نشان‌دهنده آبیاری بیش از حد باشد. این گیاه به عنوان یک بومی کویر، هنگامی که هر چند روز یکبار آبیاری شود بهترین رشد را دارد. چون آب را در پایه خود به عنوان مخزن ذخیره می‌کند. اگر در مورد دفعات آبیاری مطمئن نیستید بهتر است اجازه دهید لایه سطحی خاک قبل از آبیاری مجدد کاملاً خشک شود.

4- گیاهان هوازی (تیلاندسیا) و ساکولنت‌ها (Air Plants and Succulents)

گیاهان هوازی برای رشد به خاک نیاز ندارند و از ریشه‌های خود برای اتصال به یک شیء استفاده می‌کنند. این موضوع به آن‌ها این امکان را می‌دهد که در مکان‌های مختلف به صورت طبیعی رشد کنند. این انعطاف‌پذیری رشد محبوبیت این گیاهان را به عنوان بخشی از دکوراسیون منازل و ادارات افزایش داده است. به طوریکه از آن‌ها در محیط‌های مختلف استفاده می‌شود.

گیاهان هوازی بهترین رشد را در زیر نور غیرمستقیم خورشید یا زیر نور مصنوعی فلورسنت (به شکل لامپ) دارند. می‌توانید این گیاهان را در تراریوم‌های شیشه‌ای یا گلدان‌های کوچک هندسی قرار دهید.

اگرچه گیاهان هوازی به آسانی رشد می‌کنند اما برای زنده ماندن به مراقبت نیاز دارند. گیاهان هوازی را یکبار در هفته به صورت غبارپاشی آبیاری کنید. در صورت مراقبت صحیح طول عمر تیلاندسیا به چندین سال می‌رسد.

بعد از هر بار آبیاری باید نور و هوای کافی به تیلادنسیا برسد تا ظرف حداکثر چهار ساعت خشک شود. گیاه را به طور مداوم مرطوب یا خیس نگه ندارید. چون رشد آن را محدود می‌کند.

5- گیاه زی‌زی (ZZ plant)

زامیفولیا زامیوکالکاس یا به طور خلاصه زی‌زی، یک انتخاب مناسب برای منزل و محل کار به شمار می‌رود. این گیاه عملاً آسیب نمی‌بیند و می‌تواند علیرغم ماه‌ها دریافت مقادیر کم آب و نور زنده بماند و همچنان سرزنده به نظر برسد.

گیاه زی‌زی به عنوان یک تصفیه کننده عالی هوا عمل می‌کند و می‌تواند تقریباً در هر جایی از خانه قرار بگیرد. چون با کمترین میزان نور که از لامپ‌ها می‌گیرد زنده می‌ماند.

همانند خانواده کاکتوس، گیاه زی‌زی به آب کمی نیاز دارد. به طوریکه اگر آبیاری بیش از حد باشد گیاه از بین می‌رود. زرد شدن برگ‌ها نشان می‌دهد که گیاه آب زیادی دریافت کرده است. بنابراین، فقط زمانی که خاک کاملاً خشک شده آن را آبیاری کنید.

بیشتر بخوانید: قیمت اجرای سرامیک نمای بیرون ساختمان

گیاه زی‌زی

6- فیلودندرون برگ قلبی (Heartleaf Philodendron)

یکی از گیاهان آپارتمانی است که مراقبت از آن آسان است. این گیاه نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد و به طور واضح نشان می‌دهد که آیا به آب بیشتری نیاز دارد یا خیر. برگ‌های زرد به معنی عدم نیاز به آب بیشتر است. در مقابل، برگ‌های قهوه‌ای نیاز گیاه را به آب نشان می‌دهد.

این گیاه در نور کم تا متوسط رشد می‌کند. بنابراین، نیازی نیست تا آن را نزدیک پنجره یا بالکن قرار دهید. گیاه تا حدود یک متر رشد می‌کند و قرار دادن آن در کنار کتابخانه یا ستون جلوه زیبایی را ایجاد می‌کند.

گیاه را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. زیرا برگ‌های آن حاوی اگزالات کلسیم هستند و می‌توانند در صورت تماس با پوست یا چشم‌ها موجب التهاب و خارش شوند.

7- گیاه مار یا سانسیویریا (Snake Plant)

این گیاه که به گیاه زبان مادر شوهر یا گیاه روبانی معروف است دارای برگ‌های مومی و ضخیم است. اگر هفته‌ها از این گیاه غفلت شود مشکلی برای آن به وجود نمی‌آید.‌

برگ‌های سبز گیاه حتی بعد از چند روز آبیاری نکردن سرزنده به نظر می‌رسند. گیاه مار در شرایطی که نور و آب کم باشد زنده می‌ماند. همچنین در برابر حشرات مقاوم است. تحقیقات نشان داده که سانسیویریا قادر است هوای داخل خانه را تمیز نگه دارد و سموم مضر مثل فرمالدئید و بنزن را از بین ببرد. گیاه را در مقابل نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید و از آبیاری بیش از حد آن، به خصوص در زمستان، خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ