هر آنچه لازم است در رابطه با طراحی نمای ساختمان بدانید

بازگشت به وبلاگ
هر آنچه لازم است در رابطه با طراحی نمای ساختمان بدانید

هر آنچه لازم است در رابطه با طراحی نمای ساختمان بدانید

برای طراحی نمای ساختمان خوب است که انواع مصالح و نحوه اجرای آن‌ها را بشناسید و با مشاوره و به کمک متخصصین وارد عمل شوید. در این مطلب به اصول طراحی نما آن اشاره شده است.

هر آنچه لازم است در رابطه با طراحی نمای ساختمان بدانید

انواع طراحی نمای ساختمان

پیش از طراحی نمای بیرونی ساختمان بهتر است با انواع طراحی نمای ساختمان آشنا شوید تا به درستی و با توجه به نیازهایتان بهترین نما را برای ساختمان‌تان انتخاب کنید.

نمای ساختمان‌های مسکونی

یکی از رنگ‌های رایج در اتاق دختران رنگ صورتی است. این رنگ به افزایش لطافت و آرامش کودک کمک می‌کند اما با این حال باید توجه داشته باشید که رنگ صورتی در برخی موارد ممکن است موجب عصبی شدن کودک شود. درنهایت خوب است بدانید که این رنگ زودتر از سایر رنگ‌ها برای کودکان تکراری می‌شود.

نمای ساختمان‌های ویلایی

ساختمان‌های ویلایی ممکن است به شکل مدرن یا کلاسیک ساخته شوند. در نمای بیرونی ساختمان ویلایی می‌توان از سنگ یا چوب استفاده کرد.

نمای ساختمان‌های تجاری یا اداری

در طراحی نمای بیرونی ساختمان‌های تجاری و یا اداری معمولا باید از عناصری استفاده شود که نشان‌دهنده ماهیت این ساختمان‌ها باشد و با بافت شهری هم هماهنگ و همسو باشد.

اصول طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان ممکن است در سبک مینیمال، مدرن، کلاسیک، سنتی و یا تلفیقی باشد. نمای مینیمال بسیار ساده است و در آن از متریال و مصالح یک دست و هماهنگ استفاده می‌شود. نمای مدرن با مصالح به روز و مطابق با مد ساخته می‌شود و ساده‌تر از سبک کلاسیک است. نمای کلاسیک با مصالحی مانند سنگ یا چوب و یا آجر طراحی می‌شود و معمولا طرفداران خاص خودش را دارد. نمای سنتی مطابق با سبک سنتی و با المان‌های سنتی طراحی می‌شود و بسیار زیبا و آٰرام‌بخش است. در سبک تلفیقی از انواع مصالح و متریال‌های مختلف استفاده می‌شود.

اصول طراحی نمای ساختمان

پیش از هرکاری باید به چند اصل مهم توجه داشته باشید:

 • از مصالح و متریال با کیفیت استفاده کنید: اگر می‌خواهید با گذشت زمان دچار خسارت و آسیب نشوید و از ارزش ساختمان شما کاسته نشود حتما از همان ابتدا از مصالح با کیفیت استفاده کنید. این امر ارزش ساختمان شما را افزایش می‌دهد و عمر ساختمان را هم بیشتر می‌کند.
 • به تناسب رنگ‌ها و تطبیق معماری با بافت شهری توجه داشته باشید: اگر در طراحی نمای ساختمان از چندین مصالح مختلف استفاده می‌کنید حتما به تناسب رنگ‌ها توجه کنید تا زیبایی بصری ساختمان حفظ شود. علاوه بر این برای افزایش زیبایی و کارایی بیشتر حتما به بافت شهری هم توجه داشته باشید و با توجه به وضعیت آب و هوا و موقعیت جغرافیایی ساختمان مصالحی را انتخاب کنید که مقاوم و کارآمد باشد.
 • استفاده از یک سبک مشخص: برای حفظ زیبایی ساختمان علاوه بر سلیقه شخصی به اصول معماری و طراحی توجه داشته باشید و از یک ریتم یک‌نواخت و یک سبک مشخص برای کل ساختمان استفاده کنید تا هماهنگی ساختمان از بین نرود.

در نهایت همیشه سعی کنید در عین زیبایی سادگی را حفظ کنید و از المان‌های نامربوط در طراحی نمای ساختمان استفاده نکنید و فراموش نکنید که الزاما هر نمای شلوغ و پر زرق و برقی، زیبا و چشم‌نواز نیست. علاوه بر این به نورپردازی هم توجه داشته باشید تا زیبایی ساختمان در شبانه‌روز دو چندان شود

مصالح قابل استفاده در نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان به سه طریق انجام می‌شود:

 • استفاده از سیمان: برای اجرای نما می‌توان از ملات ماسه سیمان استفاده کرد و با کمک آن مصالح را به نما متصل کرد. این روش مستحکم است اما اجرای آن کند و آهسته است و اگر توسط افراد متخصص انجام نشود ممکن است زیبا و تمیز از آب در نیاید.
 • نمای خشک: در این روش از پیچ و مهره برای اتصال استفاده می‌شود. برای اجرای این روش باید از افراد متخصص کمک بگیرید.
 • چسب: یکی از روش‌ها اتصال نما استفاده از چسب مخصوص این کار است. برای استفاده از چسب باید از متخصصین کمک گرفت زیرا اگر به درستی اجرا نشود امکان نفوذ آب به داخل مصالح وجود دارد.

در نمای ساختمان می‌توانید از مصالح مختلف استفاده کنید که هرکدام معایب و مزایایی دارد و شما باید با توجه به نیاز و سلیقه خود در این باره تصمیم بگیرید. در ادامه به مصالح قابل استفاده در طراحی نمای ساختمان اشاره خواهیم کرد:

نمای کامپوزیت

ممکن است در طراحی نمای ساختمان از ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم استفاده شود. این کامپوزیت‌ها بسیار متنوع هستند و علاوه بر وزن اندک، در برابر حرارت و رطوبت مقاومت دارند و در رنگ‌های مختلف در دسترس هستند. یکی از سبک‌های محبوب کامپوزیت، کامپوزیت لانه زنبوری است. این کامپوزیت‌ها قابلیت شتشو دارند و در برابر صدا عایق هستند.

نمای آجری

یکی از نماهای محبوب در طراحی نمای بیرونی ساختمان، نمای آجری است. آجرها در شکل‌ها و سایزهای مختلف ارائه می‌شوند. آجر استفاده شده در نما نسوز است. طرح آجر ممکن است طرح چوب یا لعابدار حصیری ویا در سایر طرح‌ها باشد. آجرها در رنگ‌های متنوعی در دسترس هستند.

نمای سنگی

یکی از نماهای لوکس که هم در ساختمان‌های مدرن و هم کلاسیک قابل استفاده است، نمای سنگی است. نمای سنگی ممکن است کمی گران باشد اما زیبا و مقاوم است. در طراحی نمای ساختمان می‌توانید از سنگ مرمر،‌ سنگ گرانیت،‌سنگ تراورتن و یا سایر سنگ‌‌ها استفاده کنید. یکی از مزایای استفاده از سنگ در طراحی نما، مقاومت بالای آن در برابر باد و گرد و خاک و باران و تغییرات جوی است. علاوه بر این سنگ‌ها عمر طولانی دارند و در گذر زمان زیبایی خود را حفظ می‌کنند. البته لازم به ذکر است که اگر در طراحی نمای بیرونی ساختمان از سنگ‌های باکیفیت استفاده نکنید ممکن است به سرعت در برابر سرما و گرما ترک بخورد و ازبین برود.

نمای سیمانی

نمای سیمانی جز متریال‌های ارزان قیمت هستند. این نما به سرعت قابل اجرا است و مقاومت بالایی در برابر آتش دارد. سیمان استفاده شده ممکن است سیمان سفید یا سیمان رنگی باشد. نمای سیمانی قابل شستشو است و در عین سادگی و زیبایی، عمر بالایی دارد.

نمای شیشه‌ای

شیشه یکی از متریال‌های بسیار زیبا و جذاب است که اگر به درستی در ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند زیبایی چشم‌گیری به خانه ببخشد.  نمای شیشه‌ای می‌تواند میزان نور فضای داخلی ساختمان را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. برای نمای شیشه‌ای بهتر است از شیشه رفلکس یا شیشه سکوریت استفاده کنید.

نمای سرامیک

سرامیک نمای بیرون ساختمان می‌تواند به روش نصب خشک یا مهارشده و یا به روش نصب تر و با چسب روی نمای نصب شود. سرامیک می‌تواند زیبایی نمای بیرونی ساختمان را افزایش دهد. بسیار مهم است که در زمان انتخاب سرامیک نمای بیرون ساختمان به سراغ سرامیک با کیفیتی بروید که عمر طولانی و دوام بالایی داشته باشد.

اگر تمایل دارید از سرامیک نمای بیرون ساختمان استفاده نمایید حتما به موارد زیر دقت نمایید: از کاشی ساده براق استفاده ننمایید، از سرامیک‌ هایی به رنگ تیره استفاده نکنید، برای سرامیک نمای بیرون از  سرامیک با جذب آب پایین استفاده نکنید.

نمای چوبی

نمای چوبی یکی از زیباترین متریال‌هایی است در سبک مدرن یا کلاسیک قابل استفاده است. استفاده از چوب در طراحی نمای ساختمان زیبایی آن را افزایش می‌دهد. یکی از چوب‌های سبک و مقاومی که در نمای ساختمان قابل استفاده است چوب ترموود است. چوب علیرغم زیبایی آن، با مشکلاتی همچون رطوبت، حشرات و تحریق روبرو است. در نتیجه پیش از اجرای نمای چوبی، باید به طور کامل تحقیق کنید تا بهترین و باکیفیت‌ترین چوب را برای نمای ساختمان انتخاب کنید.

نمای مینرال

نمای مینرال با سنگ‌های معدنی و مرمر ساخته می‌شود و علاوه بر کیفیت بالا، به لحاظ اقتصادی ارزان و در عین حال زیبا است. با این وجود نمای مینرال در برابر رطوبت مقاوم نیست و با  گذشت زمان آسیب می‌بیند.

نمای رومی

یکی از سبک‌های کلاسیک و زیبا، نمای رومی است که در آن از سنگ‌های مختلف استفاده می‌شود.

نمای نانو

نمای نانو یک نمای نامرئی برای حفاظت از سطوح است. در طراحی نمای ساختمان می‌توانید از نمای نانو استفاده کنید تا ساختمان در برابر آسیب‌هایی مانند رطوبت مقاوم بماند. نانو طول عمر ساختمان را افزایش می‌دهد.

مصالح قابل استفاده در نمای ساختمان

قیمت طراحی نمای ساختمان

مسائل بسیاری روی قیمت طراحی نمای ساختمان تاثیرگذار است. هزینه‌ها با توجه به نوع مصالح مورد استفاده در طراحی نمای بیرونی ساختمان، متغیر است به طور مثال هزینه سرامیک نمای بیرون ساختمان با شیشه و سنگ متفاوت است. در کنار کیفیت و مقدار مصالح مورد استفاده در طراحی، متراژ بنا و سبک آن هم در تعیین قیمت تاثیرگذار است. علاوه بر این نباید فراموش کرد که باید هزینه‌ای هم برای حق‌الزمه‌لزمال کارگران و معماران بپردازید. قیمت طراحی نما با توجه به همه این موارد تعیین می‌شود.

یکی از نکات مهمی که در هنگام طراحی نمای بیرونی ساختمان نباید از آن غافل شوید این است که سعی کنید هیچ گاه برای کاهش هزینه‌ها از مصالح بی کیفیت استفاده نکنید. شاید در ابتدا و در آغاز طراحی بتوانید با انتخاب برخی مصالح خاص هزینه‌های خود را کاهش دهید اما در آینده برای فروش ساختمان و یا ترمیم آن دچار ضرر خواهید شد. بنابر این بهتر است در همان ابتدا از مصالحی استفاده کنید که با کیفیت و با دوام باشند تا با گذشت زمان از ارزش آن کاسته نشود و مرغوبیت خود را از دست ندهد.چ

مشاوره طراحی نمای ساختمان

پیش از طراحی نمای ساختمان حتما با یک مشاور خوب و مجرب کمک بگیرید و در مورد انتخاب مصالح و نحوه اجرای نما با او مشورت کنید. در همین راستا ضروری است که به چند نکته مهم توجه کنید:

 • برای طراحی نماباید به نوع کاربری و کاربرد ساختمان توجه داشته باشد و مصالح خود را با توجه به آن انتخاب کنید. برای مثال در ساختمان‌های تجاری یا اداری بهتر است از نمای کامپوزیت استفاده شود.
 • فراموش نکنید که هر متریالی برای هر موقعیت جوی و جغرافیایی مناسب نیست. در طراحی نما حتما باید به موقعیت جغرافیایی ساختمان توجه کنید و با توجه به نور، دما، رطوبت، سرما و گرما مصالحی را انتخاب کنید که در عین زیبایی، مقاوم هم باشد.
 • بمی‌توانید از چند مصالح به طور همزمان استفاده کنید تا زیبایی بصری ساختمان افزایش یابد. در این راستا بسیار مهم است که در تناسب و هماهنگی را رعایت کنید و در رنگ آمیزی ساختمان و مصالح نامتعارف استفاده نکنید.
 • اگر تعداد پنجره‌های ساختمان زیاد است و یا در کنار اتوبان یا مکان‌های شلوغ قراردارد حتما از پنجره‌های دوجداره و با کیفیت استفاده کنید.
 • ورودی ساختمان باید حتما کمی عقب‌رفتگی داشته باشد تا زیبایی آن افزایش یابد
 • از مصالح با کیفیت و با دوام استفاده کنید

یک مشاور خوب با بررسی تمام جوانب و با در نظر گرفتن نیازها و سلیقه شما بهترین طرح را انتخاب می‌کند و اگر نقص یا معایبی وجود داشته باشد، این معایب را با شما در میان می‌گذارد تا با شناخت و آگاهی کامل، بهترین مصالح را انتخاب کنید و به درستی برای طراحی نما تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ