چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم

بازگشت به وبلاگ
چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل ایرانی انتخابی بسیار خوب و درست است. هنگام تمیز کردن منزل، معمولا تمیز کردن کاغذ دیواری را فراموش می‌کنیم. معمولا فقط وقتی به تمیز کردن کاغذ دیواری‌ها فکر می‌کنیم که هنگام خانه‌تکانی عید فرا رسیده باشد و یا اینکه یکی از کودکان شما و یا اقوام، دیوار شما را خط خطی کرده باشد. باید بدانیم که کاغذ دیواری‌ها، گرد و خاک و کثیفی را به خود جلب می‌کنند. بنابراین گاهی لازم می‌شود که گرد و غبار و یا لکه را از روی کاغذ دیواری پاک کنیم. خوشبختانه به کمک استفاده از مواد مناسب و کمی تلاش می‌توانید کاغذ دیواری‌های خود را مثل روز اول تمیز کنید.

تمیز کردن کاغذ دیواری

۱. ابتدا جنس کاغذ دیواری خود را مشخص کنید

برای تمیز کردن کاغذ دیواری منزل ابتدا باید بدانید که کاغذ دیواری شما از چه نوعی است. پاک کردن کاغذ دیواری‌هایی با جنس PVC کار سختی نیست. برخی کاغذ دیواری‌ها هم که روکش اکرلیک و یا PVC دارند به راحتی قابل شستشو هستند. اما از سوی دیگر کاغذ دیواری‌های ساده نباید مرطوب شوند.

 • می‌توانید کاغذ دیواری‌های PVC را تمیز کنید اما هنگام انجام این کار از چیزهای زبر مانند اسفنج‌های زبر که باعث خوردگی کاغذ می‌شوند استفاده نکنید.
 • اگر منزل شما کاغذ دیواری ساده‌ و بدون روکشی دارد باید از یک اسفنج خشک استفاده کنید. با این کار به آرامی می‌توانید کثیفی را از روی آن پاک کنید.
 • پاک کردن کاغذ دیواری‌های براق و یا نیمه براق به راحتی انجام می‌شود اما باید از خیس کردن کاغذ دیواری‌های کاغذی و مات خودداری کنید.
 • بسیاری از کاغذ دیواری‌های مدرن موجود در بازار به کمک یک اسفنج نرم و شوینده‌های چند منظوره قابل تمیز کردن هستند.
 • هنگام تمیز کردن دست خود را از سمت بالا به سمت پایین حرکت دهید و مدام اسفنج خود را نیز تمیز کنید.

۲. پاک کردن کاغذ دیواری

 • به میزان دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را داخل یک سطل آب گرم بریزید. از مایع‌های شوینده شفاف استفاده کنید تا روی دیوار شما لکه‌ ایجاد نشود.
 • اسفنج یا پارچه را داخل سطل فرو کنید. سپس آن را به خوبی فشار دهید تا آب اسفنج کاملا خارج شود.
 • ابتدا مقداری از تمیز کننده خود را بر روی قسمتی از کاغذ دیواری که در دید نیست تست کنید. اگر این مایع به کاغذ شما آسیب نمی‌رساند می‌توانید بقیه قسمت‌ها را هم تمیز کنید. اسفنج را از بالا به سمت پایین به صورت عمودی و همچنین دایره‌ای شکل حرکت دهید.
 • از استفاده میزان زیادی صابون در این محلول خودداری کنید. این کار باعث می‌شود میزانی از این صابون روی کاغذ دیواری باقی بماند و لکه ایجاد شود.
 • از پارچه‌ها و اسفنج‌های زبر استفاده نکنید.
 • با فشردن اسفنج خود، حتما آب اضافی آن را به خوبی بگیرید. آب می‌تواند چسب کاغذ دیواری شما را خراب کند. همچنین می‌تواند به راحتی کاغذ دیواری شما را خراب کند و یا خراب شدن آن را سرعت بخشد. می‌توانید از میکروفیبرها برای تمیز کردن استفاده کنید. این میکروفیبرها هنگام برخورد با آب فقط مرطوب می‌شوند. آنها را به آرامی روی کاغذ دیواری بمالید.

پاک کردن کاغذ دیواری

۳. آبکشی و خشک کردن کاغذ دیواری

پس از شست‌وشو حالا نوبت آبکشی است. یک ظرف آب و دستمال دیگر بیاورید. این بار نیز فقط دستمال را مرطوب کنید. حالا به کمک یک حوله ضخیم و نرم فورا آن را خشک کنید تا آب به داخل کاغذ نفوذ نکند.

 آبکشی و خشک کردن کاغذ دیواری

بیشتر بدانیم: همه چیز درباره سرامیک نمای بیرون ساختمان

گردگیری کاغذ دیواری

۱. از جاروبرقی استفاده کنید

موثرترین روش پاک کردن گرد و غبار از کاغذ دیواری استفاده از جارو برقی می‌باشد. برخی جاروبرقی‌ها یک قطعه مخصوص برای پاک کردن دیوارها دارند. بدین‌ترتیب از خش افتادن دیوار نیز جلوگیری می‌شود. از قسمت‌های بالایی دیوار شروع کنید. به آرامی این کار را در کل دیوار انجام دهید.

از جاروبرقی استفاده کنید

۲. استفاده از جارو برای گردگیری

یک پارچه پیدا کنید، ترجیحا از جنس میکروفیبر و آن را نوک جاروی خود قرار دهید. جارو را روی دیوار قرار دهید و از سمت چپ به راست حرکت دهید. به این ترتیب می‌توانید گوشه‌های دیوار را نیز به خوبی تمیز کنید. مطمئن شوید که کل دیوار را جارو کشیده‌اید.

 استفاده از جارو برای گردگیری

۳. گردگیری دیوار با یک دستمال

می‌توانید یا یک دستمال نیز مستقیما به گردگیری کاغذ دیواری خود بپردازید. برای تمیز کردن قسمت‌های فوقانی می‌توانید از یک نردبان استفاده کنید. از بالا به سمت پایین تمیز کنید و مطمئن شوید که دستمال شما خیلی کثیف نشده باشد. دستمال کثیف می‌تواند دیوار شما را لکه‌دار کند.

گردگیری دیوار با یک دستمال

پاک کردن لکه‌های روی دیوار

۱. پاک کردن لکه‌های ایجاد شده توسط مداد رنگی و یا پاستل رنگی

ابتدا با یک کاردک قسمت‌های برجسته این رنگ را از روی دیوار پاک کنید. حالا یک حوله کاغذی را روی دیوار قرار دهید و سپس اتوی خود را با کم‌ترین درجه به آن بچسبانید. یک دقیقه صبر کنید. با این کار باقیمانده رنگ نیز به حوله کاغذی می‌چسبد و لکه پاک می‌شود. حالا حوله کاغذی را بردارید.

اگر کاغذ دیواری شما قابل شست‌وشو است می‌توانید این لکه را نیز با احتیاط و آرامی شستشو دهید تا لکه تمیز شود.

پاک کردن لکه‌های ایجاد شده توسط مداد رنگی و یا پاستل رنگی

2. پاک کردن رد انگشت روی کاغذ دیواری

از پاک‌کن‌های ساده استفاده کنید و آن‌ها را روی دیوار حرکت دهید. پاک‌کن‌هایی که خیلی سخت نیستند (و هنگام پاک کردن خیلی زود تمام می‌شوند) گزینه مناسب‌تری هستند چون کمتر به کاغذ صدمه می‌زنند. این پاک‌کن می‌تواند چربی و کثیفی حاصل از دست انسان را به خود جذب کند. اگر از کاغذ دیواری‌هایی با جنس PVC استفاده می‌کنید می‌توانید این نقاط را شستشو دهید.

همچنین می‌توانید از یک قطعه نان نیز استفاده کنید. یک قطعه از نان را روی لکه ایجاد شده برای یک دقیقه قرار دهید. گلوتن موجود در نان این لکه‌ها را نیز پاک می‌کند.

پاک کردن رد انگشت روی کاغذ دیواری

۳. پاک کردن چربی از روی کاغذ دیواری

ابتدا یک حوله کاغذی را روی این لکه قرار داده و اتوی خود را روی کمترین درجه قرار دهید و روی حوله بچسبانید. قطعه چربی در این حالت به حوله کاغذی نفوذ می‌کند و از دیوار جدا می‌شود.

همچنین می‌توانید از پودرهایی مانند پودر کودک نیز استفاده کنید. پودر را روی یک پارچه ریخته و آن را روی لکه مورد نظر قرار دهید. پس از ده دقیقه پارچه را برداشته و با یک اسفنج و یا قلمو پودر را از روی دیوار پاک کنید.

پاک کردن چربی از روی کاغذ دیواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ