نحوه تمیز کردن مبلمانی که در فضای بیرون خانه قرار می‌گیرد

بازگشت به وبلاگ
نحوه تمیز کردن مبلمانی که در فضای بیرون خانه قرار می‌گیرد

مبلمانی که در فضای بیرون خانه مانند حیاط یا ایوان قرار می‌گیرد با توجه به شرایط فضای باز، نیازمند مراقبت و توجه بیشتری است.

تمیز کردن این نوع مبلمان در فواصل زمانی منظم باعث افزایش طول عمر و کارآیی آنها خواهد شد. اما خاطرتان باشد که برای تمیز کردن مبلمان‌ بیرون از خانه، بایدها و نبایدهای مهمی وجود دارند که در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت.

Furniture that is placed outside the house

اینگونه مبلمان باید مدام در برابر آلودگی‌ها، گرد و غبار و لکه‌های مختلف محافظت و تمیز شود. و حتما حواستان باشد که برای تمیز کردن انواع مختلف مبلمان در جنس‌های مختلف، باید از تکنیک‌‌های مختلفی استفاده کنید. به همین دلیل ضروری است که برای تمیز کردن آن‌ها از ابزارها و مواد مناسب استفاده کنید تا به آن‌ها آسیبی نرسد. استفاده از مواد طبیعی مانند سرکه، آب‌لیمو و جوش شیرین می‌تواند روش موثری برای تمیز کردن انواع آلودگی  باشد. اما کار به این راحتی نیست و نکات بیشتری در این باره وجود دارند که باید به آن‌ها دقت کنید. نباید اجازه دهید که آلودگی‌ها و باکتری‌ها در مبلمان شما زیاد شوند. در ادامه مقاله به بایدها و نبایدهایی می‌پردازیم که هنگام تمیز کردن مبلمان‌هایی که به منظور طراحی نمای بیرونی ساختمان در فضای بیرون خانه قرار می‌گیرند، باید در ذهن داشته باشید.

بایدها:

بایدها

برای تمیز کردن از دستورالعمل‌ها پیروی کنید

معمولا مبلمان‌های مختلف با جنس‌های مختلف دستورالعمل‌های خاصی برای شست‌وشو دارند که عدم رعایت آن‌ها می‌تواند آسیب‌هایی به مبلمان شما وارد کند. باید به خوبی کوسن‌ها و روکش‌های مبلمان را با جاروبرقی تمیز کنید و قسمت‌های جداشدنی را نیز با دستورالعل‌ مخصوص بشورید. اگر مطمئن نیستید که از چه موادی باید استفاده کنید می‌توانید از مخلوط آب ولرم و صابون بهره بگیرید. با این حال خواندن دستورالعمل قبل از انجام کار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان شما، از آسیب دیدن مبلمان نیز جلوگیری خواهد کرد.

در فواصل زمانی منظم کار تمیزکاری را انجام دهید

تمیزکاری مکرر مبلمان می‌تواند بسیار خوب باشد.

وجود آلودگی روی مبلمان هایی که در فضای بیرون خانه قرار دارند، می‌تواند باعث ناراحتی شما شده و سلامتی شما را به خطر بیاندازد. تمیز بودن مبلمان می‌تواند بوی خوشی را نیز در آن ایجاد کرده که باعث می‌شود بتوانید بهتر روی آن استراحت کنید و از نوشیدنی‌ها خود لذت ببرید. شستن مکرر مبلمان‌های آلومینیومی به روشی مناسب می‌تواند باعث حفظ درخشندگی آنها شده و از تغییر رنگ آنها جلوگیری کند. شستن مبلمان فضای باز منزل را در برنامه روتین خود قرار دهید.

زنگ‌ها را از بین ببرید

قبل از شروع کردن به فعالت تمیزکاری زنگ‌ها را از روی مبلمان‌های فلزی از بین ببرید.

اگر میزان کمی زنگ‌زدگی دارند می‌توانید به آرامی آن‌ها را با سمباده و یا سیم ظرفشویی پاک کنید. اگر برخی نقاط با این ابزارها پاک نشدند می‌توانید از بورس‌های سیمی یا سمباده‌های زبرتر استفاده کنید سپس با یک سمباده نرم سطح فلز را کمی صاف‌تر کنید. اگر میزان زنگ‌زدگی زیاد است می‌توانید از یک دریل الکتریکی که بورس سیمی به نوک آن وصل شده است و یا حتی فرز استفاده کنید.

از مواد مناسب برای تمیزکاری استفاده کنید

قبل از شروع کردن به فعالت تمیزکاری زنگ‌ها را از روی مبلمان‌های فلزی از بین ببرید.

اگر میزان کمی زنگ‌زدگی دارند می‌توانید به آرامی آن‌ها را با سمباده و یا سیم ظرفشویی پاک کنید. اگر برخی نقاط با این ابزارها پاک نشدند می‌توانید از بورس‌های سیمی یا سمباده‌های زبرتر استفاده کنید سپس با یک سمباده نرم سطح فلز را کمی صاف‌تر کنید. اگر میزان زنگ‌زدگی زیاد است می‌توانید از یک دریل الکتریکی که بورس سیمی به نوک آن وصل شده است و یا حتی فرز استفاده کنید.

درزها و شکاف‌ها را نیز تمیز کنید

شاید تمیزکاری عادی به خصوص برای مبلمان‌هایی که از حصیر ساخته شده‌اند کافی نباشد.

برای این نوع مبلمان می‌توانید از شلنگ آب برای شست‌وشو کمک بگیرید. برای انواع دیگر مبلمان نیز سعی کنید درزها و شکاف‌ها را حتما با جاوربرقی تمیز کنید. این درزها و شکاف‌ها موقع تمیزکاری اغلب فراموش می‌شوند پس مطمئن شوید که حتما آن‌ها را نیز تمیز کرده‌اید.

پارچه‌ها و اسفنج‌هایی که با آن تمیزکاری انجام می‌دهید را مرتبا بشویید

برای جلوگیری از پخش شدن آلودگی‌ها سعی کنید مرتبا پارچه و اسفنج‌هایی که با آن عملیات تمیزکاری انجام می‌دهید را بشویید.

حتما از پارچه‌های تمیز برای پاک کردن مبلمان پلاستیکی استفاده کنید. اگر پارچه و اسفنج خود را به خوبی نشورید، تمیزکاری به خوبی انجام نمی‌شود و این می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد. بنابراین پس از هر تمیزکاری فورا پارچه یا اسفنج خود را به خوبی بشویید.

نبایدها:

نبایدها

کوسن‌ها را فراموش نکنید

مردم بیشتر از کوسن‌هایی استفاده می‌کنند که روکش آن‌ها جدا شدنی است و می‌توان آن‌ها را در آورد و به راحتی شست.

با این حال حتی اگر روکش کوسن‌های شما جداشدنی نیست باز هم می‌توان آن‌ها را با دست تمیز کرد. برای تمیز کردن اینگونه کوسن‌ها ابتدا با جاروبرقی گرد و غبار و آلودگی‌ها سطحی را بگیرید. سپس یک قاشق سوپخوری مایع ظرفشویی را به یک سطل آب گرم اضافه کرده و با اسفنج این مایع را روی کوسن بمالید. سپس ۱۵ دقیقه صبر کنید و آب آن را بشویید. در مرحله بعد تا می‌توانید آب حاصل از شست‌وشو را با یک حوله از سطح این کوسن‌ها پاک کنید. سرانجام این کوسن‌ها را در آفتاب خشک کنید.

از مواد شوینده بسیار قوی استفاده نکنید

مردم بیشتر از کوسن‌هایی استفاده می‌کنند که روکش آن‌ها جدا شدنی است و می‌توان آن‌ها را در آورد و به راحتی شست.

با این حال حتی اگر روکش کوسن‌های شما جداشدنی نیست باز هم می‌توان آنها را با دست تمیز کرد. برای تمیز کردن اینگونه کوسن‌ها ابتدا با جاروبرقی گرد و غبار و آلودگی‌ها سطحی را بگیرید. سپس یک قاشق سوپخوری مایع ظرفشویی را به یک سطل آب گرم اضافه کرده و با اسفنج این مایع را روی کوسن بمالید. سپس ۱۵ دقیقه صبر کنید و آب آن را بشویید. در مرحله بعد تا می‌توانید آب حاصل از شست‌وشو را با یک حوله از سطح این کوسن‌ها پاک کنید. سرانجام این کوسن‌ها را در آفتاب خشک کنید.

 

تمیز کردن ابزارهای شست‌وشو را فراموش نکنید

پس از تمیز کردن مبلمان خود، فراموش نکنید که ابزارهای شست‌وشو مانند جاروبرقی، اسفنج‌ها و پارچه‌ها و… را نیز تمیز و ضدعفونی کنید.

این کار که بسیار نیز اهمیت دارد، اغلب فراموش می‌شود. گاهی این ابزارها تمیز نمی‌شوند و دفعه بعدی که می‌خواهید از آنها استفاده کنید کار شما سخت شده و عملیات تمیزکاری به خوبی انجام نمی‌شود.

تمیز کردن مبلمان فضای باز منزل، کار سختی نیست اگر از تکنیک‌ها و باید و نبایدهای آن با خبر باشید. این تمیزکاری می‌تواند مزایای زیادی برای سلامتی و راحتی شما داشته باشد.

از دستگاه‌های شوینده فشار قوی استفاده نکنید

استفاده از شوینده‌های فشاری قوی می‌تواند ایده خوبی برای شست‌وشوی انواع مبلمان هایی که در فضای بیرون خانه قرار دارند، باشد چون به راحتی آلودگی‌های سطوح را پاک می‌کند. با این حال استفاده از این شوینده‌ها برای تمیز کردن مبلمان فضای باز توصیه نمی‌شود. فشار قوی آب می‌تواند به مبلمان شما آسیب وارد کرده و یا آن‌ها را از فرم و حالت اصلی خود خارج کند. اگر مبلمان شما چوبی باشد حتی فشار آب می‌تواند سطح آن را خراب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ