نور پردازی نمای ساختمان

بازگشت به وبلاگ
نور پردازی نمای ساختمان

باید گفت که نمای ساختمان یکی از عوامل تاثیر گذار بر زیبا سازی شهر است. در روز این نماها کاملا قابل رویت است ولی در شب به چشم نمی‌آیند، برای همین نورپردازی نمای ساختمان باعث می‌شود که نمای ساختمان در شب بسیار چشمگیر و زیبا شود.

نورپردازی نمای ساختمان به شکل‌های متفاوتی انجام می‌شود. مثلا گاهی اوقات برای کل ساختمان و به منظور طراحی نمای ساختمان، نورپردازی انجام می‌شود ولی بعضی اوقات نیز فقط قسمتی از ساختمان، به منظور برجسته نشان دادن نسبت به دیگر قسمت‌ها نورپردازی می‌شود.

رنگ و شدت نور چه تاثیری در نورپردازی دارد؟

رنگ و شدت نور از مهمترین اصول نورپردازی هستند. رنگ و شدت نور باید فانتزی و زیبا باشد، برای انسان چشم نواز باشد و همچنین با سلیقه و چشم انسان هماهنگی پیدا کند.

نورپردازی نمای ساختمان نباید به حدی باشد که باعث آزار چشم شود. بیشتر باید از رنگ‌های ملایمی مانند آبی و سفید برای اینکار استفاده کرد. به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که در مناطق مسکونی اگر نورپردازی نمای ساختمان با دیگر ساختمان‌های اطرافش سازگار نباشد، باعث آلودگی نوری یا اغتشاش دید می‌شود.

پنهان بودن منبع نور و هماهنگ بودن نور با متریال ساختمان:

برای نورپردازی نمای ساختمان ساده و مدرن، مگر در موارد خاصی باید منبع نور را در جایی قرار داد که برای عموم قابل دید نباشد تا از زیبایی نمای ساختمان کاسته نشود. همچنین برای نورپردازی باید از نورهایی استفاده کرد که با نوع مصالح و متریال هماهنگ باشد.

برجسته کردن قسمت‌هایی از نما:

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اهداف نورپردازی نمای ساختمان ساده و مدرن، برجسته کردن عناصر و قسمت‌هایی از نمای ساختمان است. برای همین مهم است که عناصر خاص و مهم نمای ساختمان را بشناسیم. مثلا اگر ساختمان دارای قسمت‌هایی چون ایوان، ستون و قوس‌هایی باشد، این قسمت‌ها برای نورپردازی ضروری است.

روش‌های نورپردازی نمای ساختمان مدرن کدامند؟

نورپردازی خشن و یک دست:

این نورپردازی بیشتر برای قسمت‌ها و بافت‌های کوچک عناصر ساختمان به کار می‌رود. این روش برای نشان دادن قسمت وسیعی از نما استفاده نمی‌شود. منظور از این نورپردازی، نشان دادن بیشتر برخی قسمت‌ها است. باید گفت که وسایل نورپردازی بر همان قسمت‌ها نصب می‌شود.

نورپردازی یک دست برای نشان دادن کل نما، به صورت یک دست و نرم است. برای این نوع نورپردازی، وسایل نورپردازی معمولا در یک نقطه در مجاورت ساختمان نصب می‌شود.

نورپردازی از داخل و خارج:

برای این کار می‌توان از پنجره‌ها، نرده‌های بالکن و عناصری که روی نمای خارجی قرار دارند استفاده کرد. مثلا می‌توان با استفاده از فیبرهای نوری و یا لامپ‌های نئونی به لبه‌های خطوط جلوه خاصی بخشید. این کار همچنین به نشان دادن طول و حجم ساختمان کمک می‌کند و ظاهری جذاب و چشمگیر ایجاد می‌کند. باید به این نکته توجه شود که نباید برای برجسته کردن نما، منبع نور را در زیر پنجره‌ها گذاشت، چون باعث جلب توجه می‌شود.

روش های نورپردازی نمای ساختمان مدرن

انواع نورپردازی بنای ساختمان

نورپردازی منطقه‌ای یا تاکیدی:

می‌توان با تاکید بر روی قسمت‌هایی مانند پنجره‌ها، ستون‌ها و بالکن‌ها می‌توان هارمونی زیبایی بر کل بنا ایجاد کرد. نورپردازی تاکیدی باعث می‌شود که بنا همچون نقشی زیبا و ماندگار در ذهن بیننده بماند. مثلا می‌توان با نورپردازی بر ستون‌های ساختمان، استحکام و بلندی ساختمان را به بیننده القا کرد.

نورپردازی محوطه:

نورپردازی محوطه باعث روشنایی فضا، ایجاد حس امنیت و همچنین زیباتر کردن محوطه و ظاهر کلی بنا می‌شود. برای نورپردازی محوطه بیشتر از چراغ‌های پارکی، دفنی و دیواری استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: طراحی داخلی آشپزخانه

انواع لامپ‌ها و چراغ‌های نورپردازی بنای ساختمان کدامند؟

چراغ زمینی یا چراغ دفنی:

چراغ‌های دفنی یکی از پرکاربردترین چراغ‌ها در نورپردازی هستند. از این چراغ‌ها برای فضاهای عمومی، حیاط، نمای ساختمان و همچنین فظاهای داخلی استفاده می‌کنند. این چراغ‌ها در زمین قرار داده می‌شوند و نور را به صورت هاله‌ای سایه روشن به فضای اطراف پخش می‌کنند. این چراغ‌ها باعث برجسته‌تر شدن محیط می‌شوند.

چراغ دفنی LED یکی از انواع این چراغ‌ها هستند. این چراغ‌ها را می‌توان در رنگ‌های متنوع و نور متفاوت طراحی کرد. این چراغ‌ها را می‌توان از طریق سیستم‌های کنترلی از راه دور و یا سیستم‌های کنترلی دیجیتال DMX مدیریت کرد و طیفی از نورها و افکت‌های مختلف ایجاد کرد. این چراغ‌ها ضد آب، ضدخش و دارای طول عمر بالا هستند. همچنین اجرا، تعمیر و نگهداری آن‌ها ساده و ارزان قیمت است.

چراغ‌های ‌وال‌واشر:

چراغ‌های وال‌واشر نیز یکی از پرکاربردترین چراغ‌ها برای نورپردازی بنای ساختمان هستند. این چراغ‌ها را می‌توان برای دیوارهای صاف استفاده کرد. چون این چراغ‌ها نوری را به صورت یکنواخت بر طول ساختمان ایجاد می‌کند. البته می‌توان میزان پرتاب نور را تغییر داد. همچنین می‌توان زاویه و جهت نور را کنترل کرد.

می‌توان با قرار دادن تعدادی لامپ کوچک در کنار هم، چراغ وال‌واشر ساخت. با استفاده کردن از این چراغ‌ها، به دلیل توان مصرفی پایین، می‌توان در مصرف برق صرفه جویی کرد. این چراغ‌ها ضد رطوبت، ضد ضربه و در برابر شرایط جوی مقاوم هستند.

نورپردازی نمای رومی ساختمان

معمولا بیشتر افراد خواهان این هستند که برای نمای ساختمان خود از نمای رومی یا کلاسیک استفاده کنند. این نما یکی از لوکس‌ترین و زیباترین نماهای خارجی ساختمان است. امروزه برای ساختمان‌های ویلایی، دو طبقه و بیشتر از این نوع نما استفاده می‌شود.

برای نورپردازی رومی باید به ریزه‌کاری‌ها و همچنین زاویه تابش نور در شب توجه شود. مثلا اگر این ساختمان گنبدی شکل است و دارای حاشیه‌های کنده‌کاری شده است، باید طوری نورپردازی کرد که حاشیه دور گنبد از خود آن نور بیشتری داشته باشد. این باعث زیباتر شدن و جذاب‌تر شدن ساختمان می‌شود.

قیمت نورپردازی بنای ساختمان

قیمت نورپردازی نیز مانند هر پروژه دیگر باید به درستی بررسی شود. برای یک پروژه نورپردازی، ما به برنامه ریزی، زمان بندی مناسب و برآورد قیمت نیاز داریم. این پروژه افراد زیادی را درگیر می‌کند و این افراد با هماهنگی هم این کار را به اتمام می‌رسانند. تعیین قیمت نورپردازی به میزان روشنایی، توافق کارفرما و نورپرداز، قیمت تجهیزات نورپردازی ساختمان و … بستگی دارد.

سخن آخر:
باید گفت هر چقدر طراحی و نقاشی نمای ساختمان زیباتر باشد، قیمت ساختمان هم افزایش پیدا می‌کند. بهتر است برای نورپردازی نمای ساختمان چند طبقه بیشتر حساسیت به خرج دهید. زیرا این ساختمان‌ها بیشتر در معرض دید هستند. شما می‌توانید از ترکیب چند رنگ و یا چند نوع مصالح برای ساختمان استفاده کنید و همچنین از نورپردازی‌های مختلف پرسپکتیو و مدرن، زیبایی و جذابیت دو چندانی به ساختمان خود بدهید.

همچنین به خاطر اینکه ساختمان در شب دید ندارد برای همین به نظر میرسد که نورپردازی بنای ساختمان کاری ضروری است. ما در این مقاله در مورد نورپردازی بنای ساختمان تحقیق کردیم و امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کافی بدست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ